Pompeo: Turecku jsme zelenou k útoku nedali | E15.cz

Pompeo: Turecku jsme zelenou k útoku nedali, na obavy o svou bezpečnost má ale právo

ČTK

Spojené státy nedaly Ankaře zelenou pro vojenskou ofenzivu v Sýrii. V rozhovoru se stanicí PBS to řekl americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Podle něj má ovšem Turecko „oprávněné“ obavy o bezpečnost na své jižní hranici. Turecká armáda ve středu zahájila útoky na severovýchodě Sýrie, kde působí oddíly syrských Kurdů. Turecko je řadí k teroristům, i když se Kurdové podíleli na boji proti Islámskému státu. Byli v tomto boji spojenci USA, které ale o víkendu stáhly své vojáky z hraničních postů, což je považováno za krok umožňující tureckou invazi.

„Jsou (Turci) od jihu ohroženi terorismem. Dělali jsme, co jsme mohli, abychom odvrátili tuto teroristickou hrozbu od lidí v Turecku, přičemž jsme se snažili o to, co je pro americké zájmy nejlepší: odstranit hrozbu radikálního islámského terorismu pocházejícího ze Sýrie,“ řekl Pompeo.

K odchodu amerických vojáků řekl, že se USA stahují ze Sýrie, protože splnily svůj cíl, jímž bylo připravit teroristický Islámský stát o jeho území. Připustil, že při tom pomohly Syrské demokratické síly vedené Kurdy.

Ranní přehled podle Bloombergu: Turecká ofenziva, ekonomická recese a nervózní spotřebitelé

„Zůstaneme připraveni dělat to, co je třeba, abychom americký lid od této hrozby ochránili co možná nejvíc,“ dodal ministr.

Prezident Donald Trump, který v neděli nečekaně ohlásil stažení Američanů ze severní Sýrie, své rozhodnutí hájil tím, že Turci a Kurdové proti sobě bojují po staletí a že Kurdové se v Sýrii účastnili bojů kvůli vlastním územním zájmům.

Turci sčítají zásahy ze syrské invaze, jeden nálet mířil i na věznici s islamisty
Komentář Lenky Klicperové: Kurdský osud v náladových rukách

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!