Porošenko: Příměří mohlo začít platit okamžitě, Putin to ale odmítl | E15.cz

Porošenko: Příměří mohlo začít platit okamžitě, Putin to ale odmítl

Porošenko: Příměří mohlo začít platit okamžitě, Putin to ale odmítl
Petro Porošenko a Vladimir Putin
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Ukrajina prosazovala na nočním jednání v Minsku okamžité příměří na východě Ukrajiny bez jakýchkoliv podmínek, řekl v Bruselu ukrajinský prezident Petro Porošenko. "Druhá strana" podle něj nebyla klidu zbraní nakloněna a žádala nejméně 72 hodin. Jednání nakonec přinesla dohodu o příměří začínajícím o půlnoci ze soboty na neděli.

„Bezprostředně po podpisu dohody… Ruskem podporovaní teroristé zahájili ofenzívu,“ prohlásil Porošenko, který summit EU seznámil s posledním vývojem na Ukrajině i svým pohledem na minská jednání. Ta označil za „velmi dlouhá a velmi komplikovaná“. Komplikované podle něj bude i skutečné prosazení uzavřené dohody. Z posledních 72 hodin prý Porošenko spal jen dvě.

Na klidu zbraní a dalších bodech se v Minsku dohodli německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Francois Hollande, Porošenko a ruský prezident Vladimir Putin. Jejich jednání trvalo celou noc. Merkelová, Hollande i Porošenko z něj zamířili rovnou do Bruselu na nynější unijní summit.

Tlak na dodržení dohody nesmí polevit

Podle ukrajinského prezidenta je nyní třeba udržet tlak, aby byly sliby z Minska skutečně naplněny, včetně stažení těžké techniky a cizích vojáků z ukrajinského území i klíčového uzavření hranice. „Doufám, že v efektivní koordinaci s našimi partnery dosáhneme výsledku,“ dodal.

Ukrajinský prezident, stejně šéf Evropské rady Donald Tusk, zdůraznil význam jednotného postoje EU pro řešení ukrajinské krize.

Nová dohoda v Minsku podle Porošenka zvyšuje „úroveň odpovědnosti“ za splnění slibů. Ukrajina podle něj k plnění dohody přistupuje odpovědně.

Tusk na závěr jednání evropských lídrů s Porošenkem poznamenal, že ač země EU mívají různé názory, všechny společně podporují Ukrajinu v jejích snahách o obnovu míru, udržení nezávislosti a územní celistovsti. „Dnes máme naději na mírové řešení, ale skutečným testem bude dodržování příměří,“ podotkl Tusk a připomněl, že původní dohoda uzavřená v Minsku loni v září respektována nebyla.

Evropa bude podle Tuska jednotná i nadále: jak pokud bude potřeba její silná reakce, tak ve chvíli, kdy bude potřeba pomoci Ukrajině s obnovou. „Klíčová je také naše jednota se Spojenými státy,“ dodal.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!