Porošenko: Příměří mohlo začít platit okamžitě, Putin to ale odmítl
„Bezprostředně po podpisu dohody… Ruskem podporovaní teroristé zahájili ofenzívu,“ prohlásil Porošenko, který summit EU seznámil s posledním vývojem na Ukrajině i svým pohledem na minská jednání. Ta označil za „velmi dlouhá a velmi komplikovaná“. Komplikované podle něj bude i skutečné prosazení uzavřené dohody. Z posledních 72 hodin prý Porošenko spal jen dvě.
Na klidu zbraní a dalších bodech se v Minsku dohodli německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Francois Hollande, Porošenko a ruský prezident Vladimir Putin. Jejich jednání trvalo celou noc. Merkelová, Hollande i Porošenko z něj zamířili rovnou do Bruselu na nynější unijní summit.
Tlak na dodržení dohody nesmí polevit
Podle ukrajinského prezidenta je nyní třeba udržet tlak, aby byly sliby z Minska skutečně naplněny, včetně stažení těžké techniky a cizích vojáků z ukrajinského území i klíčového uzavření hranice. „Doufám, že v efektivní koordinaci s našimi partnery dosáhneme výsledku,“ dodal.
Ukrajinský prezident, stejně šéf Evropské rady Donald Tusk, zdůraznil význam jednotného postoje EU pro řešení ukrajinské krize.
Nová dohoda v Minsku podle Porošenka zvyšuje „úroveň odpovědnosti“ za splnění slibů. Ukrajina podle něj k plnění dohody přistupuje odpovědně.
Tusk na závěr jednání evropských lídrů s Porošenkem poznamenal, že ač země EU mívají různé názory, všechny společně podporují Ukrajinu v jejích snahách o obnovu míru, udržení nezávislosti a územní celistovsti. „Dnes máme naději na mírové řešení, ale skutečným testem bude dodržování příměří,“ podotkl Tusk a připomněl, že původní dohoda uzavřená v Minsku loni v září respektována nebyla.
Evropa bude podle Tuska jednotná i nadále: jak pokud bude potřeba její silná reakce, tak ve chvíli, kdy bude potřeba pomoci Ukrajině s obnovou. „Klíčová je také naše jednota se Spojenými státy,“ dodal.