Pošlete do Sýrie vyšetřovatele, shodli se Rusové s Američany
Dohodu ve čtvrtek oznámil americký ministr zahraničí John Kerry, který o ní jednal při své nynější asijské cestě s ruským protějškem Sergejem Lavrovem.
Rezoluce žádá o sestavení skupiny vyšetřovatelů, kteří vypátrají a najdou osoby nebo organizace odpovědné za útoky spáchané chemickými látkami v Sýrii. Kerry dnes řekl, že návrh vytváří mechanismus k určení odpovědnosti za tyto útoky.
Rusko patří ke spojencům Damašku a od roku 2011, kdy začaly v Sýrii boje, v RB OSN zablokovalo navrhované rezoluce. V roce 2013 ale přispělo k dohodě o zničení syrských chemických zbraní.
Sýrie s tím souhlasila a nechala ze země vyvézt 1300 tun bojových chemikálií, které pak byly pod dohledem Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) zničeny mimo syrské území.
Svědectví o chlóru
V poslední době ale přibývá zpráv o útocích, při nichž byl použit chlór. Tento plyn není na rozdíl od sarinu zakázán, ale je jedovatý a jeho použití jako zbraně je od roku zakázáno v rámci Úmluvy o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní (CWC). Sýrie se k ní připojila v roce 2013.
Podle americko-ruského návrhu má generální tajemník OSN Pan Ki-mun a OPCW do 20 dnů radě navrhnout mechanismus, jakým bude situace v Sýrii prověřena. Rada pak musí dát vyšetřovací skupině mandát, který bude jednoletý.
AFP: Jak se žije dvojí život v syrském Kurdistánu