Pošlete do Sýrie vyšetřovatele, shodli se Rusové s Američany | E15.cz

Pošlete do Sýrie vyšetřovatele, shodli se Rusové s Američany

Zničené město Homs
Zničené město Homs
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Spojené státy a Rusko se dohodly na návrhu rezoluce, která má pomoci najít viníky chemických útoků v Sýrii. Rada bezpečnosti OSN by mohla o rezoluci hlasovat už v pátek, pokud nikdo z dalších členů proti návrhu nevznese námitky.

Dohodu ve čtvrtek oznámil americký ministr zahraničí John Kerry, který o ní jednal při své nynější asijské cestě s ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

Rezoluce žádá o sestavení skupiny vyšetřovatelů, kteří vypátrají a najdou osoby nebo organizace odpovědné za útoky spáchané chemickými látkami v Sýrii. Kerry dnes řekl, že návrh vytváří mechanismus k určení odpovědnosti za tyto útoky.

Rusko patří ke spojencům Damašku a od roku 2011, kdy začaly v Sýrii boje, v RB OSN zablokovalo navrhované rezoluce. V roce 2013 ale přispělo k dohodě o zničení syrských chemických zbraní.

Sýrie s tím souhlasila a nechala ze země vyvézt 1300 tun bojových chemikálií, které pak byly pod dohledem Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) zničeny mimo syrské území.

Svědectví o chlóru

V poslední době ale přibývá zpráv o útocích, při nichž byl použit chlór. Tento plyn není na rozdíl od sarinu zakázán, ale je jedovatý a jeho použití jako zbraně je od roku zakázáno v rámci Úmluvy o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní (CWC). Sýrie se k ní připojila v roce 2013.

Podle americko-ruského návrhu má generální tajemník OSN Pan Ki-mun a OPCW do 20 dnů radě navrhnout mechanismus, jakým bude situace v Sýrii prověřena. Rada pak musí dát vyšetřovací skupině mandát, který bude jednoletý.

AFP: Jak se žije dvojí život v syrském Kurdistánu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.