Příměří na Ukrajině budou monitorovat bezpilotní letouny OBSE

Bezpilotní letouny Titan Aerospace Solara

Bezpilotní letouny Titan Aerospace Solara Zdroj: Titan Aerospace

Pro monitorování situace na hranici mezi Ukrajinou a Ruskem použije OBSE brzy bezpilotní letouny. Oznámil to během své návštěvy Prahy úřadující předseda Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a švýcarský prezident Didier Burkhalter po jednání s českým ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem.

Burkhalter dorazil do České republiky na zahájení 22. Ekonomického a enviromentálního fóra OBSE. Jak šéf české diplomacie uvedl, diskutovali spolu o bilaterálních vztazích mezi Českou republikou a Švýcarskem a o vztazích mezi EU a Švýcarskem, ale největší část debaty věnovali právě situaci na Ukrajině a příměří, které zde nyní platí.

„V této situaci musíme udělat vše, co je možné, abychom zajistili monitorování dodržování příměří,“ uvedl Burkhalter s tím, že na kontrolu hranice mezi Ukrajinou a Ruskem plánuje OBSE brzy nasadit bezpilotní letouny. „Rozhodli jsme se požádat o pomoc členské státy, abychom měli tyto letouny rychle k dispozici,“ dodal.

Burkhalter označil situaci na východě Ukrajiny za velmi křehkou. Ocenil, že mezi Ukrajinou a proruskými separatisty nyní platí příměří, nicméně to podle něj není úplně dostatečné. Je zároveň třeba, aby pokračoval politický dialog na Ukrajině a i v tom je OBSE podle něj připravena pomoci, jestliže o to bude požádána.

Rozumný a přiměřený

Pokud jde o zpřísnění protiruských sankcí kvůli chování Moskvy vůči Ukrajině, Česká republika k němu vyjádřila v uplynulých dnech rezervovaný postoj. Zaorálek řekl, že švýcarský prezident považuje český postoj za rozumný a přiměřený. „Shodli jsme se, že sankce, které byly připraveny v Evropské unii, jsou strategicky dobře promyšleným krokem, nicméně i tyto sankce musí být součástí určité strategie,“ uvedl šéf české diplomacie.

Použití sankcí by podle něj nemělo vést k další eskalaci situace a mělo by být tlakem na diplomatické řešení. „Je potřeba najít způsob, jak situaci na Ukrajině zlepšit, aby došlo k ukončení násilí,“ řekl Zaorálek. Současné rozhovory mezi ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem jsou šancí, že pozitivní postup není úplně nemožný, dodal Zaorálek.

Sankce nejsou strategii

Švýcarský prezident jeho slova potvrdil a zopakoval, že sankce nejsou strategií samy o sobě. „Je třeba se vždy rozhodnout, zda sankce neudělají z křehké situace ještě křehčí, tyto otázky si státy musí klást. Rozumné je dát šanci tomu, aby bylo příměří respektováno a začal skutečný politický proces,“ řekl Burkhalter.

Evropská unie v pondělí formálně nové protiruské sankce schválila, jejich vyhlášení se ale rozhodla o několik dní odložit. Důvodem je právě příměří, které koncem minulého týdne vyjednali zástupci Kyjeva a východoukrajinských povstalců v běloruském Minsku.