Přírodní katastrofy způsobily pojišťovnám rekordní ztráty | E15.cz

Přírodní katastrofy způsobily pojišťovnám rekordní ztráty

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/AP/Eugene Hoshiko

nos, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zemětřesení v Japonsku a na Novém Zélandu a povodně v Thajsku, největší přírodní katastrofy loňského roku, si vyžádaly od pojišťoven rekordní plnění.

Pojišťovny v loňském roce vyplatily za škody způsobené živly rekordních 105 miliard dolarů (2,1 bilionu korun). Uvádí to zpráva největší světové zajišťovny Munich Re. Předchozí rekord byl z roku 2005, kdy v USA řádil hurikán Katrina, a činil 101 miliardy dolarů. Munich Re, která sleduje tyto údaje od roku 1980 uvedla, že loňský sled přírodních katastrof byl velmi vzácný. Rok 2011 přinesl podle zajišťovny katastrofy, které se očekávají většinou tak jednou za tisíc nebo více let.

Náklady pojišťoven na zemětřesení a cunami v Japonsku se odhadují na 35 až 40 miliard dolarů. Zemětřesení na Novém Zélandu stálo dalších 13 miliard dolarů. Zemětřesení se tak na celkové částce loni podílela více než polovinou. Třetím nejnákladnějším neštěstím byly povodně v Thajsku, které začaly v červenci a trvaly několik měsíců.

Bouře a tornáda v USA stála pojišťovny 7,3 miliardy dolarů, hurikán Irene pak sedm miliard. Celkové náklady na škody způsobené hurikány v oblasti severního Atlantiku však byly podle zajišťovny letos nízké a jen tři pojmenované bouře dorazily až na pevninu USA.

Celkové ekonomické ztráty z přírodních katastrof, které zahrnují i škody nepokryté pojištěním, se za loňský rok odhadují na 380 miliard dolarů, z toho v případě zemětřesení v Japonsku činily 210 miliard dolarů. I zde byl překonán rekord z roku 2005, kdy ztráty činily 220 miliard.

Autor: nos, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video