Greta Thunbergová: Promarnili jsme dva roky | E15.cz

Promarněné dva roky, tvrdí aktivistka Greta Thunbergová. Ve čtvrtek se setká s německou kancléřkou

snk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dva roky od první školní stávky, která podnítila globální vlnu boje za klima především mezi zástupci mladé generace, se podle iniciátorky protestů, švédské aktivistky, nyní sedmnáctileté Grety Thunbergové nic nezměnilo. „Svět promarnil čas,“ uvedla Thunbergová v rozhovoru pro britský deník The Guardian

Ve čtvrtek se Thunbergová spolu s několika dalšími představiteli studentského hnutí setká s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Německo od července na půl roku předsedá Radě EU. Thunbergová a spol. budou na schůzce požadovat zastavení investic spojených s fosilními palivy, a také to, aby se státy pevněji zavázaly k nižším emisím.

„Dosud se v naší inciativě toho stalo dost, miliony lidí vyšly do ulic, Evropský parlament uznal to, že žijeme ve stavu klimatické a environmentální nouze. Ale v posledních dvou letech svět poslal do ovzduší přes 80 miliard tun CO2, projevy klimatické krize vidíme neustále,“ soudí Thunbergová. „Když jde o to učinit konkrétní kroky, stále jsme ve stavu popíračů,“ dodává. 

Současná situace ovlivněná pandemií koronaviru, kdy vlády pumpují do ekonomik biliony dolarů, je podle ní jedinečná příležitost k podpoře investic do zamezení eskalace klimatické změny. Někde se tak podle ní děje, jako například v Německu, jinde ne. 

Vědci doporučují, aby se pro naplnění Pařížské dohody o klimatu z roku 2015 zavedla opatření na snížení globální uhlíkové emise do konce desetiletí o polovinu, pokud společnost nechce, aby se průměrná teplota zvýšila o více než, 1,5 stupně Celsia. 

„Rozumíme tomu, že svět je komplikovaný, a některé naše požadavky není snadné splnit a mohou se zdát být neralistické. Ale je také nerealistické věřit, že přežijeme oteplování planety, kterému čelíme,“ poznamenává Thunbergová.

Thunbergová na sebe upoutala pozornost v jejích patnácti letech před dvěma lety, kdy začala podnikat akce na podporu boje proti globálnímu oteplování. Časopis Time ji loni označil za jednoho ze sta nejvlivnějších lidí a stala se nejmladší individuální osobností roku tohoto časopisu.

 

Autor: snk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video