Protiruské prohlášení s námi nikdo neprojednal, stěžuje si řecká vláda | e15.cz

Protiruské prohlášení s námi nikdo neprojednal, stěžuje si řecká vláda

Řecký premiér Alexis Tsipras
Řecký premiér Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nová řecká vláda levicového premiéra Alexise Tsiprase si postěžovala šéfce zahraniční politiky Evropské unie Federice Mogheriniové, že nebyla konzultována ohledně unijního prohlášení odsuzujícího rostoucí krizi na Ukrajině. Atény k tomu souhlas prý nedaly. Řecko má tradičně dobré vztahy s Ruskem a nikdy úplně nesouhlasilo se sankcemi proti Moskvě.

Vedoucí představitelé EU ve vzácném společném prohlášení vyjádřili znepokojení nad zhoršující se bezpečnostní a humanitární situací na východní Ukrajině. Odsoudili přitom zabíjení civilistů při „bezhlavém ostřelování“ města Mariupol, které je pod kontrolou kyjevské vlády.

Zároveň vyzvali své ministry zahraničí, aby zvážili možné nové sankce proti Rusku v reakci na zhoršující se situaci, i když se očekává, že konečné rozhodnutí padne až příští měsíc na summitu EU.

Po nedělním volebním vítězství složil Tsipras v pondělí přísahu jako nový premiér a teprve dnes představil svůj kabinet. Jeho úřad nicméně uvedl, že EU si i tak měla zajistit souhlas Atén před vydáním prohlášení jménem členských států Evropské unie.

„V této souvislosti chceme zdůraznit, že zde není souhlas naší země. Nespokojenost s tím, jak bylo se záležitostí naloženo, byla vyjádřena v telefonickém rozhovoru mezi předsedou vlády a vysokou představitelkou Evropské unie pro zahraniční věci Mogheriniovou,“ uvádí se v prohlášení řecké vlády.

Tsipras při návštěvě Moskvy loni v květnu odmítl uznat legitimitu nové ukrajinské vlády vzešlé z revoluce započaté na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdan). Tvrdil, že jsou v nich fašistické živly. Zároveň odsoudil politiku Západu vůči Ukrajině a vyjádřil podporu separatistickým referendům, které se konaly na územích mimo kontrolu Kyjeva. Rovněž vyslovil názor, že EU, v níž prý panuje „demokratický deficit“, si chce podřizovat vlády na Ukrajině a v Řecku.

Všichni nám lhali

Program řecké Syrizy je úžasnou přehlídkou slibů, které nelze splnit

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video