První člověk s transplantovanou prasečí ledvinou zemřel. Lékaři přesto mluví o úspěchu

Richard Slayman (druhý zprava), pacient s transplantovanou prasečí ledvinou, spolu se svými lékaři

Richard Slayman (druhý zprava), pacient s transplantovanou prasečí ledvinou, spolu se svými lékaři Zdroj: Massachusettská všeobecná nemocnice

Šestnáctého března tohoto roku transplantovali chirurgové z Massachusettské všeobecné nemocnice ledvinu z geneticky upraveného prasete lidskému pacientovi. Příjemcem orgánu se stal 62letý Richard Slayman, který trpěl onemocněním ledvin v konečném stádiu.

Článek vyšle na VTM.cz

Slayman bojoval s nemocí ledvin více než deset let. V roce 2018 mu byla transplantována lidská ledvina, nicméně i ta v průběhu času selhala. Lékaři nakonec získali od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv souhlas ke xenotransplantaci. Zákrok byl povolen podle pravidel pro „soucitné použití“. Toto povolení se uděluje v případech, kdy pacient trpí „závažným nebo život bezprostředně ohrožujícím onemocněním“ a neexistuje žádná alternativní léčba.

Operace pod vedením profesora z Harvard Medical School Tatsua Kawaie trvala čtyři hodiny. Orgán pocházel z prasete, u kterého vědci provedli 69 genetických úprav, jejichž cílem bylo snížit riziko, že pacientův imunitní systém transplantovanou ledvinu odmítně.

Slayman se po zákroku dobře zotavoval a 3. dubna, tedy pouhých osmnáct dní od transplantace, tak mohl být propuštěn z nemocnice do domácího ošetřování. Když opouštěl nemocnici, prohlásil, že to je „jeden z nejšťastnějších okamžiků“ jeho života. Uvedl, že se těší na to, jak bude moci trávit čas se svými blízkými bez břemene dialýzy, které ovlivňovalo kvalitu jeho života po mnoho let.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!