Prvorepublikový traktor Svoboda, který komunisté nechtěli, pokořil alpský Grossglockner. Podívejte se | E15.cz

Prvorepublikový traktor Svoboda, který komunisté nechtěli, pokořil alpský Grossglockner. Podívejte se

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Závodu historických traktorů na Grossglockner se účastnilo přes pět stovek vozidel z různých zemí. "Z Česka jsou tu dva stroje, Zetor a náš Svoboda DK12 z roku 1939. V pátek byla krátká etapa z Brucku do Fusche a v sobotu se jel hlavní výjezd na Grossglockner," říká Jiří Krupička, který spolu s Pavlem Rufferem na stroji, jež byl jedním z nejstarších v pelotonu, v sobotu vrochol pokořil.

Alpský výjezd v sobotu od rána provázela zima a silný déšť. "Jeli jsme nahoru velmi pomalu, maximální rychlost stroje na rovině je osm kilometrů za hodinu a do kopce tak tři. Někdy jsem šel u traktoru i v pohodě pěšky a řídil kolega," doplňuje Krupička

Klikatá silnice na Grossglockner byla pro normální provoz uzavřená. Směly na ní jen přihlášené traktory. "Soutěž se jede nahoru a pak zase dolů. Kdo zvládne zvládne a kdo ne, tak odpadá. My máme jeden z nejstarších traktorů na startovní listině a zvládli jsme to," připomíná Krupička. Traktor Svoboda DK 12 se chladí vodou a startuje zapáleným doutnákem a klikou. Cestou nahoru musela posádka dolévat vodu. Traktor se přehříval, protože není na kopce dělaný.

Za zmínku stojí i to, že se nejedná o repliku, ale o původní předválečný stroj. Traktory Svoboda byly za první republiky u zemědělců oblíbené, ale nástup komunistů další výrobu zlikvidoval. V roce 1949 byla továrna v Kosmonosích znárodněna a uzavřena.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.