Řecká privatizace vázne. Výsledek je slabý

Původně se v zemi počítalo se ziskem z prodeje majetku ve výši padesáti miliard eur do roku 2019. Pak se strop snižoval, nyní je v plánu dosáhnout jedenácti miliard do konce roku 2016. Počátkem května se Řekům sice podařilo uzavřít dohodu o prodeji třetinového podílu v sázkovém monopolu OPAP česko-řecké skupině Emma Delta za 652 milionů eur, jenže to je zatím ojedinělý krok. Dalším drobným úspěchem je prodej několika nemovitostí, které byly dosud v rukách diplomacie.
Kritiku za průtahy sklízí především řecká privatizační agentura, které analytici vytýkají nedostatek organizačních schopností a připomínají časté změny ve vedení. Další odborníci však poukazují na to, že země má jen málo majetku, o který by byl skutečný zájem. Najít za současných globálních ekonomických podmínek odpovídající kupce proto podle nich vůbec není jednoduché.
Důkazem toho je, že o OPAP byli nakonec jen dva zájemci a cena odpovídá spíše nižšímu předpokladu výtěžku. Proti privatizaci tak stojí nejen opozice, ale i veřejné mínění. Většina Řeků se podle průzkumu obává, že rodinné stříbro bude rozprodáno pod cenou.
V současnosti se tedy s napětím čeká, jak dopadne snaha o prodej společnosti DEPA, který je pro splnění letošního cíle klíčový. Původně měly být nabídky uzavřeny koncem dubna, pak byl termín odsunut na 10. května, nyní se hovoří o konci měsíce. „Další odklad už nebude,“ slíbila přitom zástupkyně privatizační agentury Maria Cinariduová. O firmu zatím projevily mimo jiné zájem ruský Gazprom a ázerbajdžánská společnost SOCAR.
Národní banka Řecka přebírá FBBank
Malý řecký finanční ústav FBBank se rozdělil na „dobrou“ a „špatnou“ část a jeho zdravé aktivity zbavené špatných úvěrů převezme tento týden řecká National Bank of Greece, jejíž vlastníci schválili plán rekapitalizace, který počítá s emisí nových akcií v hodnotě 9,75 miliardy eur (251 miliard korun). Po rekapitalizaci by banka mohla plně převzít finanční ústav Eurobank a vytvořit tak největší bankovní skupinu v zemi.