Řecko míří k proevropské vládě, radikálové uznali porážku

Antonis Samaras

Antonis Samaras Zdroj: rofimedia.cz

V Řecku se dnes konají předčasné parlamentní volby, na jejichž výsledek s napětím čeká celá Evropa.
Jde v nich totiž o osud společné evropské měny. O většinu v parlamentu bojují proevropské strany, ale také uskupení, která jednoznačně odmítají úsporná opatření, jež EU krizí zmítanému Řecku ordinuje.
O 300 poslaneckých křesel nyní bojuje 21 politických subjektů. Odvolil i lídr strany PASOK Evangelos Venizelos.
Volil i Alexis Tsipras, šéf Koalice radikální levice (SYRIZA), která odmítá pokračovat v rozpočtových škrtech.
V Řecku je zvykem, že starší voliči hlasují ráno, zatímco mladší ročníky, které často podporují radikální levici, chodí hlasovat později.
6
Fotogalerie
Proevropská Nová demokracie (ND) se stala vítězem nedělních parlamentních voleb v Řecku a ve spolupráci se socialistickým hnutím PASOK by mohla vytvořit novou většinovou řeckou vládní koalici. Potvrzují to výsledky dosavadního sčítání hlasů z dnešních parlamentních voleb. Vůdce radikální levice SYRIZA Alexis Tsipras už přiznal porážku a gratuloval šéfovi vítězné ND Antonisu Samarasovi. Ten vyzval k vytvoření "proevropské vlády národní jednoty".

Po sečtení čtyř pětin hlasů jich má ND 30 procent, zatímco její hlavní soupeř, Koalice radikální levice (SYRIZA), získal 26,5 procenta. Pro ND zisk znamená 130 křesel (včetně bonusu 50 mandátů pro vítěze), pro koalici SYRIZA 71 křesel. Třetí PASOK má zatím 12,5 procenta hlasů, což reprezentuje zisk 33 poslaneckých míst.

Proevropské strany, mezi které se počítají ND a PASOK, by ve třísetčlenném parlamentu měly společně většinu 163 míst. Socialisté už dali najevo, že vládě, kterou se bude jako první snažit sestavit ND, vysloví důvěru. Zatím ale podle nich není jisté, zda se na ní budou podílet; tedy, zda budou usilovat o některá ministerstva. Oproti květnovým volbám získala ND o dvě desítky více poslanců podobně jako SYRIZA. Socialisté naopak o desítku přišli.

Šéf vítězné ND Samaras vyzval všechny politické strany, aby se sjednotily v proevropské „vládě národní jednoty“ vedené jeho stranou. „Vyzýváme všechny politické strany, které sdílejí zájem na setrvání v eurozóně, aby se zapojily do vlády národní jednoty. Naše země nemá času nazbyt,“ řekl na první tiskové konferenci po volbách.

„Řecký lid se dnes vyslovil pro zachování proevropského kurzu a pro setrvání v eurozóně,“ řekl Samaras. „Už žádná dobrodružství. Místo Řecka v Evropě nebude zpochybněno a oběti Řeků přinesou ovoce,“ dodal. Slíbil občanům, že dodrží své sliby dané partnerům v eurozóně a zároveň se pokusí zavést prorůstovou politiku, aby povzbudil krizí postižené hospodářství.

Vůdce hnutí SYRIZA Tsipras Samarasovi telefonicky blahopřál k vítězství. Výzvu k „vládě národní jednoty“ odmítl. „Staneme se opozicí, budeme reprezentovat většinu lidí oponujících dohodě s MMF (Mezinárodním měnovým fondem),“ řekl Tsipras.

Pravicová ND a socialisté z PASOK podporují úsporný plán, kterým Evropská unie a Mezinárodní měnový fond podmiňují poskytnutí záchranné půjčky. Tento fakt by se podle optimistů mohl stát základem budoucí koaliční smlouvy.

Případné vítězství koalice SYRIZA by naopak do Evropy vyslalo „smrtící“ signál, protože vůdce strany Alexis Tsipras chce úsporný balík dohodnutý s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem vypovědět. To by mohlo v konečném důsledku znamenat návrat drachmy s nepředvídatelnými následky pro celý evropský finanční systém.

Evropskou měnu chtějí sice zachovat všechny hlavní politické strany, pravice a levice se však ostře rozcházejí v podmínkách jejího zachování. Nová demokracie i PASOK chtějí o podmínkách záchranného programu s EU znovu jednat, SYRIZA ho rázně odmítá.

Do parlamentu se opět dostávají Nezávislí Řekové, což jsou odštěpenci ND, Demokratická levice, a také obě extremističtější formace: komunisté a neonacisté ze Zlatého úsvitu. Oproti květnovým volbám ztratili Nezávislí Řekové více než třetinu křesel a komunisté více než polovinu. Neonacisté a Demokratická levice ztratili po třech místech.