Reformisté v Estonsku vyhráli, ale potřebují spojence | E15.cz

Reformisté v Estonsku vyhráli, ale potřebují spojence

Reformisté v Estonsku vyhráli, ale potřebují spojence
Estonské volby
• 
ZDROJ: ČTK

Pavla Palaščáková

Proruská Estonská strana středu (Kesk) doplatila v nedělních volbách na obavy pobaltských zemí z ambicí Moskvy. S 25 procenty hlasů obsadila druhé místo, přestože v některých předvolebních průzkumech vedla. Vítězství obhájila Estonská reformní strana (Ref) premiéra Taaviho Roivase. Pro partaj však patrně nebude jednoduché sestavit vládu.

Pětatřicetiletý premiér už dal najevo, že míní pokračovat v konzervativní ekonomické politice a silné podpoře NATO. „Estonsko se dočkalo mnoha hospodářských úspěchů. Byli jsme velmi otevření vůči našim spojencům a neuhneme z této stezky,“ řekl agentuře Reuters po zveřejnění výsledků.

Do parlamentu se probojovalo šest stran, minule jen čtyři. Předpokládá se, že se reformisté opět spojí se sociální demokracií, což tentokrát nebude k dosažení většiny v 101členném zákonodárném sboru stačit. Dalším koaličním partnerem by se mohla stát konzervativní strana Pro Patria a Res Publica Union (IRL), která v hlasování citelně oslabila. Roivas, jenž se obává, že se Kreml v rámci snahy o obnovu Sovětského svazu může soustředit i na pobaltské země, jednoznačně vyloučil spojenectví s centristy.

Estonský parlament po volbáchEstonský parlament po volbáchAutor: E15

Kesk si chce zlepšit vztahy s Ruskem

Zhruba čtvrtinu z 1,3 milionu obyvatel země tvoří Rusové a z nich se rekrutují voliči Kesk. Strana se netají záměrem zlepšit vztahy s Moskvou. Část obyvatel se proto domnívá, že by se subjekt mohl stát součástí plánu Moskvy na destabilizaci země. Pro některé není dostatečnou zárukou ani členství Estonska v NATO.

Centristé naznačují, že se nenechají druhým místem zastavit. „Jsme jedinou stranou, která neztratila křesla. Strana, která v Estonsku reprezentuje tolik lidí, nemůže být přehlížena či nucena k mlčení,“ řekl svým příznivcům lídr strany a starosta Tallinnu Edgar Savisaar.

Některé Estonce ale více než strach z Rusů znepokojují odchody mladých do jiných států Evropské unie za lepšími platovými podmínkami. Volají po štědřejší sociální politice. Obyvatelé členské země eurozóny, která se po léta řídí přísnými fiskálními pravidly a jejíž dluh momentálně činí zhruba 10 procent hrubého domácího produktu, se také často stavějí proti podpoře Řecka.
Klání se zúčastnilo 64 procent lidí, pětina voličů odevzdala hlas elektronicky.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!