Řekové se po pauze vrátili do ulic, protesty provázelo násilí
Proti mladým výtržníkům, kteří házeli kameny a zápalné lahve, zasáhla policie slzným plynem. Odhaduje se, že šlo o největší demonstraci od března 2011. Stávkou zřejmě začaly kabinetu těžké časy, protesty se podle odborníků nejspíš budou stupňovat.
Akce zasáhla chod škol, nemocnic, úřadů, obchodů a komplikovala dopravu. „Včera vyšli do ulic Španělé, dnes my, zítra Italové a pozítří všichni lidé v Evropě,“ řekl shromážděným lidem Jorgos Harisis z odborového svazu ADEDY.
Nespokojení Řekové se bouří proti návrhu škrtů ve výši 11,5 miliardy eur běŘekové hem příštích dvou let. Plán ministerstva financí schválil premiér v předvečer stávky. Šetření, jež je podmínkou k tomu, aby Atény dostaly další tranši z mezinárodní pomoci, se dotkne platů i penzí. Vláda rovněž plánuje posunutí důchodového věku na 67 let.
Kromě snižování výdajů hodlá Samaras dvě miliardy eur získat zvýšením daní. Chce snížit nezdanitelnou částku u živnostníků, kteří pravidelně vykazují mnohem nižší příjmy než zaměstnanci. Jsou tak považováni za největší zdroj daňových úniků.
Čtěte také:
Řecko ochromila celodenní stávka, očekávají se demonstrace
„Eurodeštník snů“ chystá první palbu
Není práce: vzdělaní Řekové umývají záchody ve Švédsku
Podle nedávného průzkumu je více než 90 procent Řeků přesvědčeno o tom, že nové škrty jsou nespravedlivé a zatíží nejchudší. Odbory chtějí zůstat v eurozóně, ale nesouhlasí s plněním všech závazků. Vzkazují premiérovi, aby více zdanil bohaté a posvítil si na movité neplatiče daní.
Někteří analytici míní, že životnost vlády bude záviset na schopnosti vyjednat odklad pro plnění podmínek věřitelů. Podle Reuters se ale nemůže Evropská unie s Mezinárodním měnovým fondem shodnout na tom, zda dát Řecku více času, nebo mu odpustit část dluhů.
Další útoky proti imigrantům
Nespokojenost a horšící se ekonomické podmínky Řeků se neprojevují jen násilnostmi, za nimiž stojí levicoví extremisté, ale také vybíjením zlosti na přistěhovalcích. V centru Atén včera skupina dvaceti až třiceti lidí napadla obchody vedené imigranty. Poškozeno bylo také centrum tanzanské komunity v metropoli. Svědci navíc tvrdí, že policie se nesnažila útokům zabránit. Podle některých zdrojů to dokazují i kamerové záběry. Podobné činy nejsou v poslední době výjimečné, minulý měsíc proti nim přistěhovalci demonstrovali.