Respekt k ženám a pomoc slabším. CSU chce do ústavy zapsat německé hodnoty
Podle představ CSU by se do bavorské ústavy měla dostat povinnost všech obyvatel spolkové země naučit se německy a přihlásit se k bavorským tradicím a hodnotám tolerance. Mezi ty patří například respekt vůči ženám nebo připravenost pomáhat slabším. Přihlásit se k tradicím by také podle CSU mělo znamenat, že se ženy nebudou skrývat za burkami a dalšími oděvy zahalujícími celou tvář.
„Integrace přistěhovalců nás bude zaměstnávat ještě mnoho let,“ řekl v televizi N24 předseda poslaneckého klubu CSU v zemském sněmu Thomas Kreuzer. „Debata o změně ústavy by nás měla přivést k tomu, abychom jasně formulovali, jaké požadavky bychom měli mít na uprchlíky, které přijmeme,“ doplnil.
Problém v zemském sněmu
Aby CSU návrh prosadila do bavorské ústavy, musela by pro něj získat dvě třetiny zemských poslanců. Sama však takovou sílu v zemském sněmu nemá a opoziční strany už daly najevo, že s návrhem nesouhlasí. Pokud by návrh ústavní změny v zemském sněmu neuspěl, chce CSU vypsat referendum, aby o zakotvení německých hodnot do ústavy rozhodli občané.
Bavorsko nese ze všech spolkových zemí největší tíhu uprchlické krize, protože přes rakousko-bavorské hranice přichází do Německa většina běženců. Zemský premiér Horst Seehofer na začátku ledna vyzval spolkovou vládu, aby stanovila horní hranici pro počet přicházejících běženců na 200 tisíc ročně a odmítala přijmout další. Podle něj je to nejvyšší počet, jaký je Německo schopno integrovat. Loni do Německa přišlo na 1,1 milionu uprchlíků.