Rijád považuje vyzbrojování šíitů v Jemenu za agresi proti sobě | E15.cz

Rijád považuje vyzbrojování šíitů v Jemenu za agresi proti sobě

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Íránské vyzbrojování jemenských povstalců raketami je přímou vojenskou agresí proti Saúdské Arábii. Řekl to saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán k sobotnímu raketovému útoku na letiště u Rijádu. Střelu zlikvidovala saúdskoarabská protivzdušná obrana, takže nezpůsobila žádnou škodu. Za útokem jsou podle Rijádu šíité, kteří bojují v Jemenu proti tamní vládě a které vyzbrojuje Írán.

Princ Muhammad bin Salmán v telefonátu s britským ministrem zahraničí Borisem Johnsonem prohlásil, že raketové dodávky hnutí Húsíů lze považovat za "válečný čin" proti Saúdské Arábii.

Írán odmítá, aby byl s raketovým útokem spojován, a obviňování, které přišlo nejen z Rijádu, ale také z Washingtonu, označuje za "provokaci a pomluvu".

Saúdskoarabský ministr zahraniční Ádil Džubajr v pondělí řekl, že raketu z území ovládaném Húsíji vypálili bojovníci libanonského Hizballáhu, což je šíitská organizace podporovaná rovněž Íránem. "Byla to íránská raketa vypálená Hizballáhem z jemenského území okupovaného Húsíji," řekl ministr. Podle něj šlo o raketu, která byla vyrobena v Íránu, rozmontována a propašována do Jemenu, kde ji členové íránských revolučních gard a libanonského Hizballáhu smontovali.

Saúdská Arábie do bojů v Jemenu zasahuje jako vůdčí síla arabské koalice, která bojuje na straně jemenské vlády. V pondělí Rijád oznámil, že kvůli sobotnímu útoku koalice uzavře všechny letecké i námořní přístupy do Jemenu, aby zabránila dalšímu vyzbrojování povstalců.

K ostré rétorice proti Íránu se o víkendu připojil také libanonský premiér Saad Harírí. Ohlásil ze Saúdské Arábie svou rezignaci s tím, že se bojí o svůj život. Obvinil také Hizballáh, že své zbraně míří proti Syřanům a Libanoncům. "Všude, kde začne působit Írán, nastane ničení a chaos. Velkým přáním Íránu je zničit arabský svět. Ruce Íránu v této oblasti musejí být uťaty," prohlásil Harírí.

Prezident Michel Aún odmítl rezignaci přijmout, dokud se s Harírím osobně nesetká. Premiér dnes přijel do hlavního města Spojených arabských emirátů. Jednal tam se šajchem Muhammadem bin Zajdem Nahajánem, který je korunním princem Abú Zabí a také zástupcem velitele ozbrojených složek SAE.

Bývalý libanonský premiér Fuád Siniura dnes řekl, že Harírí se vrátí do Libanonu. Je to podle něj priorita. Siniura také řekl, že s Harírím hovořil telefonicky. Harírího úřad ale oznámil, že se premiér z Abú Zabí vrátil do Rijádu. Chystá se údajně k další cestě, tentokrát do Bahrajnu.

Aún v Libanonu zahájil rozhovory s tamními politiky a některé sdělovací prostředky blízké Hizballáhu oznámily, že Harírí byl v Rijádu po svém příjezdu minulý týden uvržen do domácího vězení.

Harírí je nejvlivnějším sunnitou v Libanonu a bez něj bude podle odborníků těžké sestavit novou vládu, i když se o to budou Hizballáh a jeho spojenci snažit. Podle libanonských zvyklostí náleží post předsedy vlády členu sunnitské komunity. Situaci v Libanonu sledují také trhy, agentura Moody ohlásila, že nová krize poškodí ratingové hodnocení Libanonu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.