Rozmístění těžké bojové techniky má východní spojence NATO "uklidnit" | E15.cz

Rozmístění těžké bojové techniky má východní spojence NATO "uklidnit"

V areálu kasáren v Praze-Ruzyni uspořádali 31. března američtí vojáci ukázku vojenské techniky. Americký konvoj je na cestě z cvičení v Pobaltí na základnu v bavorském Vilsecku a Praze má jednodenní přestávku k údržbě vozidel a odpočinku řidičů. Na cestu do Německa vyrazil 1. dubna.
V areálu kasáren v Praze-Ruzyni uspořádali 31. března američtí vojáci ukázku vojenské techniky. Americký konvoj je na cestě z cvičení v Pobaltí na základnu v bavorském Vilsecku a Praze má jednodenní přestávku k údržbě vozidel a odpočinku řidičů. Na cestu do Německa vyrazil 1. dubna.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spojené státy plánují rozmístění těžké vojenské výzbroje v pobaltských a východoevropských státech, aby uklidnily tamní spojence, které znervóznila ruská intervence na Ukrajině. Uvedl to v sobotu podle agentury Reuters nejmenovaný vysoký představitel Spojených států.

Řekl to v reakci na zprávu listu The New York Times, že Pentagon je připraven rozmístit v těchto zemích tanky, bojová vozidla a další těžké zbraně až pro 5000 amerických vojáků. Polsko či Litva již chystají vhodné lokality pro umístění výzbroje. Podle českého ministra zahraničí v České republice pro to vojenské důvody nejsou.

Vysoký představitel, který si přál zůstat v anonymitě, odmítl podle Reuters komentovat podrobně zprávu amerického deníku, který se odvolával na americké a spojenecké zdroje. The New York Times tvrdí, že návrh na rozmístění uvedených zbraní má schválit americký ministr obrany Ash Carter a Bílý dům před nadcházející bruselskou schůzkou ministrů obrany NATO.

Zatím nic není jisté

Mluvčí Pentagonu Steve Warren zdůraznil, že v této otázce nebylo zatím nic rozhodnuto. „Armáda USA v posledních letech rozšířila rozmísťování zařízení pro výcvik s našimi spojenci v NATO a partnery. Armáda dále zvažuje nejlepší místo k umístění tohoto materiálu na základě konzultací se spojenci,“ řekl agentuře Reuters mluvčí.

Polské ministerstvo obrany v neděli sdělilo, že jedná s USA o umístění americké vojenské výzbroje v Polsku. Ministr obrany Tomasz Siemoniak byl podle úřadu při své květnové návštěvě Washingtonu ujištěn, že rozhodnutí o rozmístění této výzbroje padne brzy. „Jedná se o další krok k posílení americké přítomnosti v Polsku a regionu,“ citoval podle agentury Reuters úřad svého ministra.

Litva je už připravená na dlouhodobé "hostění"

Litva se podle svého ministra obrany chystá na dlouhodobé umístění některých těžkých zbraní na svém území, přičemž stále s USA projednává podrobnosti. „Myslíme si, že alespoň část (výzbroje) bude v Litvě a momentálně připravujeme vojenskou infrastrukturu, aby byla pro takové umístění připravena. Jsme téměř hotovi,“ řekl dnes Reuters Juozas Olekas, podle něhož by případné americké rozhodnutí umístit výzbroj i do Litvy pozitivním krokem pro zajištění bezpečnosti země. V Litvě by podle ministra mohly být rozmístěny například tanky Abrams či obrněné bojové vozy Bradleys.

„Pokud někdo cítí ohrožení, tak to je věc, kterou chápeme. Domnívám se ale, že v případě České republiky pro to vojenské důvody nejsou,“ řekl České televizi ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. První místopředseda opoziční Občanské demokratické strany Jan Zahradil naopak by „byl rád, aby Česká republika, která je taky strategicky položenou zemí, na tom seznamu byla také“.

Schválení návrhu by podle The New York Times znamenalo první rozmístění amerických těžkých zbraní v nových východoevropských členských zemích NATO od konce studené války. Tento dosud nejvýznamnější krok Spojených států a NATO k posílení vojenské přítomnosti v oblasti by také prý vyslal jasný vzkaz spojencům a prezidentu Vladimiru Putinovi, že USA budou bránit své alianční spojence u ruské hranice.

Záměr nepočítá s trvalým rozmístěním vojáků, jen výzbroje a techniky

The New York Times v sobotu dál upřesnil, že Pentagon navrhuje rozmístit v každé pobaltské zemi - Litvě, Lotyšsku a Estonsku výzbroj pro případných asi 150 vojáků. Výzbroj pro zhruba 750 vojáků by měla být nově připravena v každé z vytipovaných východoevropských zemí, a to v Polsku, Rumunsku, Bulharsku a možná i Maďarsku.

Záměr USA podle listu nepočítá s trvalým rozmístěním amerických vojáků v Pobaltí, jak představitelé těchto zemí nedávno žádali. Pobaltské státy však nyní vítají alespoň zvažovanou vojenskou výzbroj. „Když se něco stane, nemůžeme na další výzbroj čekat dny či týdny,“ řekl americkému deníku vysoký představitel Lotyšska.

„Už určitý čas se snažíme o maximální americkou přítomnost v Polsku a na celé východní straně NATO. USA připravují balík různých opatření. Mezi nimi je důležité umístění těžké výzbroje v Polsku a dalších zemích. Je relativně snadné přesunout vojáky, ale bylo by dobré mít vojenský materiál v ohrožených zónách,“ vysvětlil podle agentury AFP polský ministr obrany.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.