Rozvojové země dostanou na boj s klimatickými změnami 250 milionů dolarů | e15.cz

Rozvojové země dostanou na boj s klimatickými změnami 250 milionů dolarů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: tschundler via Flickr

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spojené státy, Kanada a devět evropských zemí včetně Německa a Británie vytvořily fond, z něhož budou moci čerpat finanční prostředky rozvojové země postižené důsledky klimatických změn. Ve fondu je zatím zhruba 250 milionů dolarů (asi 6,3 miliardy korun), jež mohou získat chudší státy třeba v případě, že je poškodí dlouhodobá sucha či stoupající hladina oceánu.

Finanční pomoc se bude poskytovat prostřednictvím organizace Global Environment Facility, uvedly zúčastněné země v den zahájení klimatické konference v Paříži. Do fondu přispělo nejvyšší částkou - 53 milionů dolarů - Německo.

Spojené státy věnují 51 milionů dolarů a Británie 45 milionů. Dalšími dárci jsou Finsko, Francie, Dánsko, Irsko, Itálie, Švédsko a Švýcarsko.

Peníze lze získat i na preventivní opatření - například na zavádění nových zemědělských postupů v souvislosti s teplejším počasím.

Obama: Máme zodpovědnost za budoucnost planety, musíme jednat

Země světa musí na klimatickém summitu v Paříži ukázat své odhodlání bojovat se změnami klimatu, protože jsou odpovědné za budoucnost planety a za to, jak budou žít následující generace. Ve svém projevu ve francouzské metropoli to dnes řekl americký prezident Barack Obama.

Spojené státy si podle něj jsou vědomy toho, že velký díl zodpovědnosti za úspěch jednání nesou na svých bedrech, protože jsou druhým největším producentem skleníkových plynů na světě.

„Jsme první generace, která vážně pociťuje důsledky změn klimatu, a poslední, která ještě může běh událostí citelně ovlivnit,“ řekl v emotivním projevu Obama.

Temná budoucnost

Mimo jiné vykreslil před posluchači vizi budoucnosti v případě, že by se lídři k žádným zásadním činům neodhodlali. Podle něj by to znamenalo, že některé země by skončily pod hladinou oceánu, jiné by trpěly katastrofálními povodněmi, suchy a neúrodou.

Americký prezident rovněž upozornil, že nečinnost by mohla způsobit uprchlickou vlnu, v níž by zoufalí lidé museli prchat z nejvíce postižených států.

Podle Obamy je třeba, aby státy přišly s jasnými a ambiciózními závazky snižování emisí skleníkových plynů, které by se pravidelně aktualizovaly.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery