Ruská policie zadržela Navalného na nepovolené demonstraci | E15.cz

Ruská policie zadržela Navalného na nepovolené demonstraci

Alexej Navalnyj u soudu v Moskvě
Alexej Navalnyj u soudu v Moskvě
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruská policie v úterý večer zadržela vůdce ruské opozice Alexeje Navalného, když porušil podmínky svého domácího vězení a šel na nepovolenou demonstraci v centru Moskvy svolanou na protest proti jeho odsouzení. Agentura TASS napsala, že policie se ho pak rozhodla odvézt zpět domů. Podle agentury AFP policisté zadrželi také více než sto účastníků protestu.

Navalnyj obklopený svými stoupenci se podle agentury AFP blížil k Manéžnímu náměstí, kam byl protest svolán, když ho zadrželo několik policistů a s použitím násilí ho strčili do přistaveného auta. Manéžní náměstí, ležící u Kremlu, střeží silné policejní jednotky.

„Nemohl jsem na Manéžní náměstí přijít. Ale to neznamená, že to nemůžete udělat vy. Vyzývám vás všechny, abyste neodcházeli. Nemohou zadržet všechny,“ napsal po svém zadržení na Twitteru známý bloger a ostrý kritik ruského prezidenta Vladimira Putina. Moskevský soud mu dnes ráno uložil podmíněný trest 3,5 roku vězení za údajnou zpronevěru 27 milionů rublů (asi 11 milionů korun) francouzské kosmetické firmy Yves Rocher.

Na protest přišlo až několik tisíc lidí

Obhájci již oznámili, že se proti verdiktu odvolají. Odvolání nevylučuje ani prokuratura, která pro Alexeje žádala deset let vězení a pro Olega osm.

Podle agentury AP na protest poblíž Kremlu večer přišlo několik tisíc lidí, podle AFP se jich sešlo několik stovek. Stoupenci Navalného se v pondělí rozhodli uspořádat dnes demonstraci poté, co soud překvapivě o více než dva týdny uspíšil vynesení rozsudku v procesu s bratry Navalnými. Účast na Facebooku jich slíbilo na 16 tisíc.

Hlavním motivem změny termínu byla podle všeho snaha úřadů vyhnout se protestům odpůrců Putina, kteří se 15. ledna, v původně očekávaný den vynesení verdiktu, chtěli sejít. Předběžně se počítalo s účastí více než 30 tisíc demonstrantů.

"Případ Navalnyj"

Alexej Navalnyj patřil k hlavním vůdcům masových demonstrací proti Putinovu režimu na přelomu let 2011 a 2012. Je pokládán za nejvíce charismatického a vlivného prezidentova odpůrce, přestože Navalného popularita a vliv jsou oproti hlavě státu mnohem omezenější, vzhledem k téměř zanedbatelné roli opozice a nezávislých médií v Rusku.

Už loni byl Navalnyj odsouzen k pětiletému trestu, později změněnému na podmínku, za údajný podvod a zpronevěru 16 milionů rublů (asi šest milionů korun) v jedné dřevařské firmě; procesu tehdy odpůrci režimu označili za vykonstruovaný. Navzdory tomuto rozsudku Navalnyj loni v září ve volbách moskevského starosty získal druhou příčku s 27 procenty hlasů.

Pravomocné odsouzení je v Rusku překážkou případné kandidatury v prezidentských volbách, které by se měly konat v roce 2018.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.