Vakcína od Novavaxu má účinnost přes 89 procent | E15.cz

Ruské aerolinky nebudou smět létat nad Ukrajinou. Vakcína od Novavaxu funguje na 89 procent

Lukáš Vojáček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 

Top události

Kyjev přitvrzuje protiruské sankce

Ukrajinská vláda uvalí sankce na třináct ruských společností. Jedná se převážně o aerolinky, které čeká zákaz létat přes ukrajinské území. Píše o tom polský deník Rzeczpospolita. Nový zákon v podstatě znemožní jakoukoliv leteckou dopravu z Ruska na okupovaný Krym. Jedná se tak o další vyhrocení vztahů mezi Kyjevem a Moskvou od ruské anexe poloostrova před sedmi lety. Nařízení má začít platit od příští neděle a potrvá nejméně tři roky. Ještě jej však musí schválit Národní bezpečnostní rada a podepsat prezident Volodymyr Zelenskyj.  

Skotská ekonomika se uzdraví až za tři roky

Skotské hospodářství se plně zotaví z následků koronakrize nejdříve v roce 2024. Řekla to ve čtvrtek skotská ministryně financí Kate Forbesová. Zároveň představila rozpočtové plány severní části Spojeného království na roky 2021 a 2022. Regionální vláda se chystá v tomto období zmrazit daň z příjmů a obecní daň, aby ulevila domácnostem. Investuje také dalších 800 milionů liber, asi 23,6 miliardy korun, do zdravotnického sektoru. Většina Skotů nesouhlasí s vystoupením Velké Británie z Evropské unie a tamní vládnoucí strana SNP hodlá v blízké době uskutečnit nové referendum o vyhlášení nezávislosti.

Z trhů a burz 

Akcie se vrátily k růstu

Akciové burzy ve Spojených státech se po středečním propadu ve čtvrtek opět vrátily k růstu. Vzhůru je táhly především velké technologické tituly, jako je například Alphabet či Microsoft. Index S&P 500 se zvýšil o 0,98 procenta. Dow Jones se zvedl o 0,99 procenta a přesně půl procenta přidal Nasdaq Composite. Evropské akcie včera také převážně posilovaly. Nejvíce zpevnila pařížská burza o 0,93 procenta. Naopak britský benchmark FTSE 100 se jako jediný snížil, a sice o 0,63 procenta.

Pozitivní výsledky pro Novavax

Americká farmaceutická společnost Novavax oznámila, že její vakcína proti nemoci COVID-19 má na základě klinických testů provedených ve Velké Británii účinnost 89,3 procenta. Proti nakažlivější „britské“ mutaci koronaviru funguje v 85,6 procenta případů. To je sice o něco horší efektivita, než jakou mají očkovací látky od Moderny a Pfizeru/BioNTechu. Je to ale výrazně lepší výsledek než v případě vakcíny od AstraZenecy. Akcie Novavaxu, které už od loňského roku raketově rostou, se včera zvýšily o dalších 2,16 procenta na 134,01 dolaru za akcii.     

Video dne

Jeden z největších výrobců automobilů na světě americká firma General Motors se chce nejpozději do roku 2035 rozloučit s fosilními palivy a bude vyvíjet výhradně elektromobily.

Stane se dnes

  • Nizozemský soud by měl vynést verdikt v případě čtyř nigerijských zemědělců, kteří viní nadnárodní ropnou korporaci Royal Dutch Shell ze závažného znečištění v jejich vesnicích.
  • V německé automobilce Volkswagen se bude vyjednávat o výši platů. Rozhovory probíhají kvůli pandemii pouze v digitální formě.
  • Dopoledne bude zveřejněn vývoj hrubého domácího produktu Německa a Polska.
  • Hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál oznámí americká těžařská společnost Chevron.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video