Rusko viní nizozemské vyšetřovatele letecké tragédie ze spiknutí | e15.cz

Rusko viní nizozemské vyšetřovatele letecké tragédie ze spiknutí

Trosky letu MH17
Trosky letu MH17
• 
ZDROJ: Dutch Safety Board

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruská státní agentura pro civilní letectví obvinila členy nizozemské vyšetřovací komise z možného protiruského spiknutí při vyšetřování loňského tragického pádu malajsijského letadla nad východoukrajinským Donbasem. Podle mezinárodního týmu vyšetřovatelů bylo letadlo zasaženo ruskou raketou Buk odpálenou pravděpodobně z území kontrolovaného ukrajinskými separatisty. Závěry komise, zveřejněné v úterý, Moskva odmítla uznat.

Agentura Rosaviacija vyjádřila podezření, že mezi členy vyšetřovací komise mohla být uzavřena tajná protiruská dohoda. „Závěry komise nás udivily a přinutily k úvahám, zda taková dohoda neexistuje,“ řekl zástupce šéfa agentury Oleg Storčevoj. Členy komise byli kromě nizozemských expertů zástupci Malajsie, Austrálie a Ukrajiny, podklady dodalo i Rusko.

„Ruští odborníci se žádných tajných dohod neúčastnili, byli jsme přístupni otevřené spolupráci,“ konstatoval Storčevoj. Jeho organizace prý bude žádat, aby vyšetřování příčin katastrofy bylo obnoveno. Rosaviacija označila vývody mezinárodní komise za neprůkazné a nevěrohodné, zejména proto, že ignorují údajné důkazy ruské strany.

Průběh letu MH17 podle nizozemských vyšetřovatelů

Kreml závěry nizozemské komise přímo nekomentoval a ruská diplomacie se jejich jednoznačnému odmítnutí spíše vyhýbá. Ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že nizozemský dokument „vyvolává mnoho otázek,“ které zůstaly bez odpovědi. Rusko ho ale musí teprve detailně prostudovat. „Rusko si váží výsledků vyšetřování, našeho názoru si ale neváží nikdo,“ stěžoval si Lavrov v parlamentním projevu. „O náš názor se nikdo nezajímal, nikdo se na něj neptal,“ dodal.

Povstalci a zbrojovka závěry odmítají

Zástupci východoukrajinských separatistů, stejně jako výrobce raket Buk, firma Almaz-Antej, označili zprávu vyšetřovatelů za zkreslenou a veskrze chybnou. Výsledky šetření jsou „od základnu nesprávné a odporují jak reálnému stavu věcí, tak i objektivním faktům,“ prohlásil v Doněcku mluvčí povstalecké armády Eduard Basurin.

Zatímco podle západních expertů byla osudná raketa odpálena z okolí východoukrajinské obce Snižne, kterou v kritické době ovládali povstalci, podle separatistů byla místem útoku obec Zaroščenske, která leží asi 40 kilometrů západněji a kontroluje ji ukrajinská armáda.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery