Severní Korea hrozí jaderným útokem kvůli vojenskému cvičení

Američtí a jihokorejští vojáci vyráží na společné cvičení

Američtí a jihokorejští vojáci vyráží na společné cvičení Zdroj: CTK

Severní Korea pohrozila preventivním jaderným úderem proti Jižní Koreji a Spojeným státům kvůli jejich společným vojenským manévrům. Uvedla to oficiální severokorejská tisková agentura KCNA. Americké ministerstvo zahraničí dnes zareagovalo prohlášením, že USA berou hrozbu vážně, a vyzvalo KLDR, aby zanechala provokací. Moskva Pchjongjang za výhrůžku pokárala, na druhé straně ale kritizovala i jihokorejsko-americká cvičení.

Hrozba „preventivním jaderným útokem ve jménu spravedlnosti“ byla podle severokorejské agentury obsažena v nedělním prohlášení nejvyššího velení armády KLDR.

„Jistěže bereme podobné hrozby vážně… a znovu vyzýváme Pchjongjang, aby zanechal těchto provokativních prohlášení, přestal s hrozbami a - což je, zcela upřímně, kritičtější - přestal se současným provokativním jednáním, které vedlo k dalšímu kolu mezinárodních sankcí,“ uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby.

Rusko kritizuje obě strany

Rusko namířilo kritiku na obě strany. „Vývoj situace na Korejském poloostrově a kolem něj vyvolává rostoucí obavy,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení, které zveřejnilo na svém webu. Odmítlo přitom vojenské manévry Jihokorejců a Američanů jako nátlak na Severní Koreu. Zároveň ovšem označilo reakci Pchjongjangu jako nepřijatelnou.

Jižní Korea a Spojené státy dnes zahájily největší společné manévry v historii. Podle jihokorejského tisku se jich zúčastní přes 300 tisíc jihokorejských vojáků a podle televize CNN také 17 tisíc příslušníků americké armády.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un již v pátek nařídil připravit jaderné zbraně na možnost okamžitého použití. Světové tiskové agentury jeho krok označily za reakci na středeční rezoluci OSN zpřísňující mezinárodní sankce vůči KLDR kvůli jejím nedávným zbrojním testům.

Kim podle agentury Reuters nařídil okamžitou připravenost jaderného arzenálu na „preventivní útok“ při páteční inspekci nových odpalovacích zařízení pro rakety. Zbraně by měly být „ve kteroukoli chvíli“ připraveny ihned udeřit proti nepřátelům, kteří stupňují své hrozby vůči zemi, uvedl severokorejský diktátor.

„Protože společná vojenská cvičení nepřátel jsou považována za nejotevřenější jaderný výcvik, jehož cílem je narušení svrchovanosti Korejské lidové demokratické republiky, bude jejím (severokorejským) vojenským protiopatřením víc preventivní a útočný jaderný úder,“ uvedlo podle televize CNN vrchní severokorejské velení v nedělním výhrůžném prohlášení.

Americko-jihokorejské manévry zahrnují dvě různá vojenská cvičení. Velitelské cvičení Key Resolve, založené převážně na počítačové simulaci, potrvá jako obvykle dva týdny. Manévry Foal Eagle, které sestávají ze vzdušných, pozemních a námořních cvičení, skončí 30. dubna.

Útok na severokorejské vedení

Cvičení Foal Eagle se zúčastní strategické složky americké armády jako letecká bojová brigáda, příslušníci amerického námořnictva, flotila v čele s letadlovou lodí a ponorky na jaderný pohon, napsala jihokorejská agentura Jonhap.

S odvoláním na vojenské zdroje mimo jiné také uvedla, že cvičení bude zahrnovat výcvik k přesným cíleným útokům na vedení Severní Koreje a na její jaderné a raketové síly. Oficiálně tato informace ale potvrzena nebyla. Pchjongjang manévry vždy považoval za nácvik invaze do KLDR a tradičně proti nim protestuje. Spojené státy a Jižní Korea opakovaně zdůrazňují, že manévry mají obranný charakter.