Slováci během krize zvýšili veřejné výdaje nejvíce z celé EU | E15.cz

Slováci během krize zvýšili veřejné výdaje nejvíce z celé EU

Bratislava (ilustrační foto)
Bratislava (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: Carolien Coenen via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Příjmy i výdaje veřejného sektoru na Slovensku rostly v porovnání s obdobím před globální krizí nejvíce z celé EU. Vyplývá to z analýzy nevládního slovenského Institutu ekonomických a společenských analýz (INESS), podle kterého také posílila role státu v ekonomice. Nynější koaliční vláda premiéra Roberta Fica plánuje prosadit zvýšení některých daní či prodloužení stávajících zvláštních daní, které platí firmy podnikající v různých odvětvích.

Veřejné výdaje na Slovensku mezi lety 2007 až 2014 stouply podle analýzy o více než polovinu, zatímco průměr za celou EU dosáhl růstu pouze 16 procent a v Česku 20 procent. Stejně nejrychleji se z celé Evropské unie ve sledovaném období zvýšily příjmy veřejného sektoru rovněž na Slovensku, a to 54,5 procenta.

Unijní průměr dosáhl pouze 11,1 procenta a v České republice 16,6 procenta. Na Slovensku také nadprůměrně v porovnání s ostatními státy evropské osmadvacítky stoupl podíl veřejných výdajů na výkonu ekonomiky a příjmy státu z daní a povinných odvodů.

„Během posledních sedmi až osmi let slovenští daňoví poplatníci zažili nárůst daní, který překonal většinu členských států EU. Tyto dodatečné příjmy se proměnily na bezprecedentní růst veřejných výdajů,“ uvedl INESS. Dodal, že Slovensko nedokázalo dostat pod kontrolu své výdaje ani pod vlivem krize.

Další chystané zvýšení daní institut označil za neomluvitelné. Ficova koaliční vláda plánuje sice snížit firmám sazbu daně z příjmů na 21 z nynějších 22 procent, současně ale hodlá zvýšit spotřební daň u tabákových výrobků, zdvojnásobit zvláštní zdanění firem z regulovaných sektorů ekonomiky, zdanit dividendy a zachovat stávající bankovní daň.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video