Slovenská „Gorila“ může pomoci novým stranám | E15.cz

Slovenská „Gorila“ může pomoci novým stranám

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slovenská kauza Gorila, ve které jde o údajnou politickou korupci v době druhé vlády Mikuláše Dzurindy, je načasována tak, aby ovlivnila blížící se volby, řekl deníku E15 politolog Ján Baránek. Zda však bude mít na hlasování skutečně dopad, bude podle něj i dalších odborníků záviset na úspěšnosti vyšetřování.

„K tomu jsem ale skeptický, to by zde musela být jiná politická kultura,“ podotkl analytik Miroslav Kusý. Politologové se shodují na tom, že údajný spis tajných služeb s názvem Gorila, poukazující mimo jiné na možné ovlivňování politiků finanční skupinou Penta, může ublížit hlavně zavedeným stranám.

Z nich jde především o Dzurindovu Slovenskou demokratickou a křesťanskou unii – Demokratickou stranu (SDKU–DS), jíž uškodil už ohlášený odchod premiérky a místopředsedkyně strany Ivety Radičové z politiky. Skandál však může mít dopad i na opoziční Smer-SD, který v materiálu rovněž figuruje. Kusý se domnívá, že informace mají reálný základ, a poukazuje na to, že už jsou delší dobu známé. „Úporně se brání tomu, aby se něco vyšetřilo,“ řekl na adresu zmíněných partají.

Souhlasí s ním i Baránek, podle něhož se slovenská generální prokuratura snaží případ zamést pod koberec. Naděje proto vkládá do nového vyšetřovacího týmu, jehož vznik v pondělí oznámil ministr vnitra Daniel Lipšic z Křesťanskodemokratického hnutí (KDH).

KDH je podle něj subjektem, který je ve skandálu namočen jen okrajově a jemuž by rozruch kolem spisu mohl spíše pomoci. Prospět může také Mostu-Híd, domnívá se politolog.

Největší naděje do něj ale očividně vkládá Svoboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Lídr liberálů označil Gorilu za největší kauzu od časů Vladimíra Mečiara. Chce kvůli ní také svolat mimořádnou schůzi parlamentu.

Kusý ale nevylučuje, že propírání Gorily může u lidí prohloubit depresi, která začala pádem vlády Radičové, a negativně tak poznamenat volební účast. Baránek navíc podotýká, že nejde o ojedinělý případ korupce. „Je to, jako kdybyste z knihovny vytáhli jeden svazek,“ poznamenal.

SDKU-DS je pod deseti procenty

Podle aktuálního průzkumu agentury Polis Slovakia má 10. března v plánu volit SDKU-DS pouze 9,6 procenta Slováků. Od voleb v roce 2010 jde o více než pětiprocentní propad. SDKU-DS šlape na paty s 8,7 procenta KDH. S minimálním odstupem následují SaS (8,3 procenta) a Most-Híd (8,1 procenta). Vedení si s přehledem drží opoziční sociální demokraté, pro které má v úmyslu hlasovat 40,2 procenta lidí. Do parlamentu by se dostala ještě Slovenská národní strana s 5,7 procenta.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video