Slovenské opoziční strany se tříští do bezvýznamnosti | E15.cz

Slovenské opoziční strany se tříští do bezvýznamnosti

Víra. Procházka i přes propad Sítě věří v zisk pětiny
hlasů. Šance, že příští kabinet sestaví on nebo  současný premiér Robert Fico, je podle něj jedna ku jedné
Víra. Procházka i přes propad Sítě věří v zisk pětiny hlasů. Šance, že příští kabinet sestaví on nebo současný premiér Robert Fico, je podle něj jedna ku jedné
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slovensko oficiálně stanovilo termín příštích parlamentních voleb na první březnový víkend příštího roku. Roztříštěná opozice tak nemá ani dvanáct měsíců na konsolidaci. Trend je přitom zatím zcela opačný a středopravá část spektra zažívá divokou migraci politiků.

„Pravice je dnes v rozkladu a sotva dokáže ze svého středu zformovat alternativu vůči Smeru,“ konstatuje v aktuální analýze politolog Roman Michelko.

Nově se na politické scéně snaží uchytit strany Skok a Šance. V čele Skoku, tedy Slovenské občanské koalice, stojí Juraj Miškov, jenž byl ve vládě Ivety Radičové ministr hospodářství za Svobodu a Solidaritu (SaS). Mezitím ale ještě stihl projít Novou renegáta z Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) a exministra vnitra Daniela Lipšice. Oba se nyní se svými projekty pohybují kolem dvou procent hlasů. A SaS nad nimi jen mírně vyčnívá.

Ještě beznadějnějším případem se zdá být Šance, v níž zakotvilo několik odpadlíků od někdejší pravicové těžké váhy, Slovenské demokratické a křesťanské unie – Demokratické strany (SDKU-DS). Šanci by si vybraly jen desetiny procenta voličů. Rozvalenou „mateřskou“ partaj, které zbyli dva poslanci z jedenácti, tři a půl.

Náchylnost voličů zavedených stran podpořit nové subjektyAutor: E15

Propad zažívá i Síť, kterou po působivém výkonu v loňských prezidentských volbách založil další odrodilec od KDH, Radoslav Procházka. Hlas by jí dalo osm až devět procent tázaných, dříve se pohybovala kolem dvanácti.

Vládní Smer přesto velký důvod k radosti nemá. I jemu preference od voleb poklesly. „Na jednobarevnou vládu to stačit nebude,“ citoval server aktuality. sk politologa Tomáše Koziaka. Spekuluje se tak o možné koalici strany s KDH.

Podle expertů je však pravděpodobnější návrat sociální demokracie ke spolupráci s nacionalisty, jelikož se Slovenská národní strana (SNS) zvedá nad pětiprocentní hranici. Spokojené mohou být maďarské strany. Most-Híd se drží kolem „svých“ sedmi procent a šanci dostat se do parlamentu nyní má i Strana maďarské komunity (SMK).

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video