Slovensko chce zavést registrační daň na luxusní auta | E15.cz

Slovensko chce zavést registrační daň na luxusní auta

BMW
BMW
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slováci si při koupi luxusnějších automobilů připlatí. Nastupující slovenská vláda plánuje v rámci balíku opatření na ozdravení státních financí zavést zvláštní registrační daň na auta. Listu Hospodárske noviny (HN) to řekl budoucí ministr financí Peter Kažimír.

Sazba nové daně by měla podle Kažimíra záviset na výkonu motoru nebo množství emisí. „Škodovky to určitě nebudou,“ řekl Kažimír, plánovanou výši daně nezpřesnil. Nejprodávanějšími vozy v zemi jsou modely Škoda Fabia a Octavia. Jen v únoru bylo v zemi podle HN zaregistrovaných do evidence přes 770 vozidel prémiových značek.

Podle dvou slovenských ekonomů, kteří připravili návrh možných opatření jak ozdravit veřejné finance, by nejvyšší sazba registrační daně na auta mohla dosáhnout až 1500 eur (37 tisíc korun). Stát by tak ročně získal 24 milionů eur. Podobné poplatky prý zavedlo Maďarsko i Německo.

Nová jednobarevná vláda sociálních demokratů (Směr-SD), kterou prezident jmenuje příští týden, bude muset najít více než miliardu eur na splnění závazku země stlačit v roce 2013 schodek veřejných financí pod tři procenta výkonu ekonomiky.

Vyšší daně firmám, okleštěné státní příspěvky – další plány nového kabinetu

Směr-SD už ohlásil, že zvýší daň z příjmů nejziskovějším firmám, občanům s nadprůměrnými příjmy a zavede také zvláštní bankovní daň. Bohatí Slováci rovněž možná nebudou dostávat některé státní příspěvky, jako například přídavky na děti. Tato opatření podle ekonomů přinesou ale jen část potřebných zdrojů na ozdravení státních financí. Ve hře zůstává také vyšší zdanění luxusnějších nemovitostí.

Někteří představitelé Směru-SD už naznačili, že nová vláda přistoupí k snížení výše příspěvků, které si zhruba 1,5 milionu Slováků odkládá z povinných sociálních odvodů na soukromé penzijní účty. Na penzijní spoření, které má v budoucnu odlehčit stát při vyplacení důchodů, směřuje ročně více než 800 milionů eur.

Tyto peníze v současnosti chybějí Sociální pojišťovně, která penze vyplácí. Původně vytvořená rezerva z privatizačních příjmů se vyčerpala rychleji, než se čekalo, v současnosti proto vzniklý schodek v pojišťovně kryje přímo stát.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.