Soud ve Vídni se odmítl zabývat hromadnou žalobou na Facebook | E15.cz

Soud ve Vídni se odmítl zabývat hromadnou žalobou na Facebook

Facebook v mobilu
Facebook v mobilu
• 
ZDROJ: Stepan Bruner, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zemský soud ve Vídni se odmítl zabývat hromadnou žalobou 25 tisíc uživatelů včetně zhruba stovky lidí z České republiky proti Facebooku. Uvedl to rakouský právník Max Schrems, který žalobu vede. Soud podle Schremse tvrdí, že mu projednávání případu z procedurálních důvodů nepřísluší. Žalobu na údajné porušování ochrany osobních údajů řešit soud řeší od dubna, advokáti Facebooku však zpochybnili jeho pravomoc zabývat se případem. Facebook rozhodnutí podle agentury Reuters přivítal.

Schrems již dal na vědomí, že se chce odvolat, má na to dva týdny. „Zemský soud došel k závěru, že ve věci žaloby na Facebook nemá pravomoc rozhodovat. Další kolo případu bude u vrchního zemského soudu,“ napsal na Twitteru Schrems.

„Čekali jsme různé výsledky, ale tento nález soudu je zkrátka podivný. Naneštěstí se zdá, že soud chtěl přehodit horký brambor na soudy vyšší instance,“ konstatoval v prohlášení Schremsův právník Wolfram Proksch. Tiskový dokument dále uvádí, že žalobci jsou v případě neúspěchu u vrchního zemského soudu připraveni odvolat se k nejvyššímu soudu a že odvolací verdikty soudy často vynášejí bez dalšího předchozího ústního slyšení.

„Pře byla zbytečná a my jsme potěšeni, že soud plně odmítl zmíněné požadavky,“ uvedl Facebook podle svého mluvčího. „Nadále s potěšením budeme spolupracovat s naším regulátorem, irským komisařem pro ochranu dat, se kterým řešíme veškeré otázky našich závazků ochrany uživatelských údajů,“ dodal.

Facebook mimo jiné před soudem ve Vídni zpochybnil Schremsův status soukromého uživatele sítě. Soud ve verdiktu konstatoval, že Rakušan opravdu Facebook nepoužíval jen k soukromým účelům, neboť zde propagoval své publikace. Mluvčí soudu dodala, že vyšší soudy mohou mít na věc jiný názor.

Pře byla zbytečná a my jsme potěšeni, že soud plně odmítl zmíněné požadavky

Schrems v žalobě uvádí, že Facebook uchovává osobní data, o jejichž vymazání uživatelé požádali, a rovněž údaje o lidech, kteří se k sociální síti nikdy nepřipojili. Také má za to, že Facebook spolupracuje s americkou Národní bezpečnostní agenturou (NSA), které své databáze zpřístupnil.

Facebook, jehož šéf Mark Zuckerberg v roce 2013 obvinění o spolupráci s NSA popřel, se snaží zabránit tomu, aby rakouské soudy žalobu projednávaly. Jeho právní zástupci v dubnu na úvodním slyšení před vídeňským soudem podali řadu námitek proti tomu, aby se rakouská justice případem zabývala. Podle Facebooku se Schrems musí obrátit na soud v Irsku, kde má evropská divize této sociální sítě sídlo.

Odškodné 500 eur

V rámci žaloby, ke které se připojili lidé z řady zemí, požaduje Schrems pro každého odškodné 500 eur (zhruba 14 tisíc korun). Zájem připojit se k žalobě má podle Schremsovy tiskové zprávy dalších 60 tisíc lidí, kteří se zaregistrovali pro případné druhé kolo procesu.

Schrems se o dodržování ochrany dat u Facebooku začal zajímat poté, co v roce 2011 požádal sociální síť, aby mu poskytla všechny údaje, které o něm uchovává. Na CD, které dostal, byl dokument s více než 1200 stránkami. V dokumentu byly i údaje, které Schrems již dříve vymazal. Facebook tvrdí, že nejméně jednou měsíčně využívá jeho služby zhruba 1,4 miliardy lidí, což z něj činí největší sociální síť světa.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video