Globální oteplování ničí lyžování v Alpách | E15.cz

Soumrak alpského lyžování. Globální oteplování připravuje slavné sjezdovky o miliardy eur

Jiří Frydlewicz

Výkyvy počasí v souvislosti s postupující změnou klimatu začínají být nekompromisní. Do konce století mohou slavné alpské sjezdovky, které se nacházejí v nižších nadmořských výškách, přijít o většinu své sněhové pokrývky. Tvrdí to studie Ústředního ústavu pro meteorologii a geodynamiku ve Vídni. Znamená to nepříjemnou zprávu pro provozovatele tamních zimních středisek, kteří tak mohou přijít o velkou část svých příjmů. Své síly tak některá centra upnou spíše na letní sezónu, předpověděla agentura Bloomberg. 

Zimní turistika je jednou významných příjmových složek pro mnoho regionů v alpských zemích. Například v Tyrolsku tvoří asi 18 procent z jeho celkových příjmů. Podobná čísla vykazuje například i švýcarský kanton Graubünden, a to díky slavným střediskům Svatý Mořic, Klosters či Davos. 

Ve francouzském regionu Auvergne-Rhône-Alpes, kde sídlí střediska Courchevel a Val d'Isere, utratili turisté v zimní sezóně v roce 2018 celkem 21 miliard eur (více než 570 miliard korun). Vysoká návštěvnost mimo jiné vytvořila více než 171 tisíc pracovních míst. Podobné výsledky by však mohly být v průběhu dalších let pouze ozvěny minulosti. 

Například Rakousko bude podle studie vídeňského Ústředního ústavu v důsledku klimatických změn ročně přicházet o asi 300 milionů eur (zhruba 7,5 miliardy korun). „Pokud nebudou v následujících letech ubývat emise skleníkových plynů, přijdou níže položené sjezdovky do konce století o sníh,“ varuje jeden z výzkumníků ústavu Marc Olefs. 

Jako příklad uvádí slavné středisko Garmisch-Partenkirchen. Místo, kde se konaly zimní olympijské hry v roce 1936, a místo, které je považováno za jednu z ikonických destinací pro zimní sporty, je kvůli své nadmořské výšce ohroženo.

Robert Steiger z univerzity v Innsbrucku uvedl, že by si lyžařská střediska měla zvykat na menší závislost na rozmarech přírody. „Lyžařská centra ve vyšších oblastech přežijí, ale budou muset daleko více investovat do nových technologií zasněžování a také se vyrovnat s mnohonásobně větším náporem turistů,“ myslí si docent Steiger. 

Jeho slova už si některá střediska vzala k srdci a nyní se kvůli ziskům zaměřují spíše na letní turistickou sezónu. Například v rakouském obřm resortu Saalbach Hinterglemm Leogang se lyžařské sjezdovky transformují na tratě pro letní horské cyklisty. Stejný trend sledují i jiné destinace v ostatních státech. „Růst letní turistiky je nejvyšší v horách. Některým zimním střediskům totiž nic jiného ani nezbývá,“ potvrzuje Ulrike Proebstl-Haiderová, profesorka na vídeňské Univerzitě přírodních zdrojů a věd. 

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!