Spojené arabské emiráty: vakcína čínského Sinopharmu má účinnost 86 procent | e15.cz

Spojené arabské emiráty: vakcína čínského Sinopharmu má účinnost 86 procent

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Vakcína vyvíjená čínskou společností Sinopharm chrání před koronavirem s účinností 86 procent, oznámilo podle zahraničních agentur ministerstvo zdravotnictví Spojených arabských emirátů na základě průběžných dat z klinického testování. Úřad také uvedl, že během testování, které probíhá mimo jiné ve Spojených arabských emirátech, nevyšly najevo žádné závažné problémy ohledně její bezpečnosti.

Ministerstvo bez dalších podrobností oznámilo, že vakcínu oficiálně schválilo a že testů v zemi se zúčastnilo 31.000 dobrovolníků 125 různých národností. Již v září země schválila nouzové použití očkovací látku pro určité skupiny lidí. Vakcína podle úřadu chrání před středně těžkým a těžkým průběhem nemoci covid-19 dokonce se stoprocentní účinností.

Třetí fáze klinických testů vakcíny vyvíjené pekingským biologickým institutem, který je součástí Sinopharmu CNBG, začala v SAE v červenci. Agentura AP podotkla, že ministerstvo se v prohlášení odvolává na průběžnou analýzu, kterou dostalo od společnosti CNBG, a není zcela jasné, zda se její výsledky týkají také Číny a dalších zemí zapojených do testování.

V prohlášení ministerstva chybí informace o vedlejších účincích nebo o tom, zda se u účastníků v průběhu testování objevila nějaká nemoc. Není také jasné, kolik z nich dostalo vakcínu a kolik placebo, připomněla agentura Reuters.

Vakcína Sinopharmu je založená na oslabeném viru, který se nedokáže v lidských buňkách množit, a má vyvolat odpověď imunitního systému. Podává se ve dvou dávkách.

Vakcínu si nechal v rámci testování veřejně dát také dubajský vládce, šajch Muhammad bin Rašíd Maktúm. Spojené arabské emiráty tento týden oznámily, že hledají dobrovolníky pro klinické testování ruské vakcíny známé pod názvem Sputnik V.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery