Spojené státy i eurozónu čeká konec nízkých úroků | E15.cz

Spojené státy i eurozónu čeká konec nízkých úroků

Arsen Lazarevič

Uplynulý rok byl pro finanční trhy značně turbulentní. V prvních čtvrtletích roku 2016 docházelo k dalšímu propadu úrokových sazeb především v eurozóně, expanzivní politika Evropské centrální banky vedla ke snižování úrokových výnosů u státních dluhopisů, klesaly ale také výnosy u firemních dluhopisů či hypoték. Poslední vývoj však ukazuje, že se trend začíná obracet a že úrokové sazby mají před sebou období růstu.

Americká centrální banka Fed například podruhé po deseti letech v prosinci přistoupila ke zvýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 0,75 procenta. Guvernérka Janet Yellenová navíc oznámila, že v dalším roce očekává rychlejší tempo zvyšování sazeb z důvodu uspokojivých výsledků americké ekonomiky.

Vliv také mohou mít kroky příštího prezidenta Donalda Trumpa, který plánuje masivně investovat do infrastruktury. „Předpokládaná mohutná fiskální expanze v nejsilnější světové ekonomice ve spojení se stabilizací cen ropy na světových trzích a dalšími proinflačními faktory představuje tlak na vzestup výnosů dluhopisů,“ uvádí hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda s tím, že vývoj v největší světové ekonomice by se měl v roce 2017 dotknout také českých dluhopisů.

„Průměrný roční výnos tuzemského vládního dluhopisu by se měl poprvé od roku 2009 zvýšit, a sice z letošní očekávané úrovně 0,4 na úroveň 0,7 procenta,“ dodává. Vliv na zvyšování úroků u dluhopisů u nás bude mít také konec intervenčního režimu ČNB. „Po ukončení intervencí dojde na trhu státních dluhopisů k normalizaci, která zvedne jejich výnosy mírně nad úroveň stejně dlouhých německých bondů,“ dodal Pavel Sobíšek z UniCredit Bank.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!