Spor o ostrovy pokračuje, nyní protestují i Japonci

Sporné souostroví Senkaku ve Východočínském moři

Sporné souostroví Senkaku ve Východočínském moři Zdroj: profimedia.cz

Po týdnu protijaponských protestů v Číně v souvislosti s teritoriálním sporem obou zemí ohledně ostrovů ve Východočínském moři se dnes konala první protičínská demonstrace v Japonsku. Asi 800 lidí s japonskými vlajkami pochodovalo pokojně v luxusní obchodní čtvrti Roppongi nedaleko čínské ambasády na protest proti "brutálnímu a fašistickému státu".

„Nikdy neustoupíme čínským vojenským hrozbám,“ provolávali demonstranti. Odsuzovali zároveň protijaponské demonstrace, které se v minulých týdnech konaly v řadě čínských měst, včetně Pekingu. Protesty se tam místy zvrhly v násilí, rabování a zapalování obchodů.

„Jsme rozčilení, ale my kvůli tomu nezačneme rozbíjet podniky a obchody, jako se to dělalo v Číně,“ řekl jeden mladý demonstrant.

K rozdmýchání vášní v Číně přispělo Japonsko rozhodnutím odkoupit tři z pěti největších ostrovů v souostroví, kterému Japonsko říká Senkaku a Čína Ťiao-jü, od soukromých vlastníků. Souostroví je sice neobydlené, vody kolem něj ale oplývají rybami a vyskytují se tam zřejmě i naleziště zemního plynu.

Současné oživení územního sporu mezi oběma státy mělo tvrdý dopad především na jejich hospodářské vztahy. V pátek čínské a japonské aerolinie oznámily, že ruší či odkládají množství letů mezi oběma zeměmi. Čína zpřísnila ve svých přístavech celní kontroly zboží přepravovaného z Japonska. Protijaponské demonstrace v Číně provázely násilnosti a rabování, zaměřené proti japonským obchodům, restauracím a továrnám. Některé japonské firmy z toho důvodu své pobočky v Číně zavřely.