Srbský premiér předčasně opustil Srebrenici, dav na něj házel kamení | E15.cz

Srbský premiér předčasně opustil Srebrenici, dav na něj házel kamení

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dnešního pohřbu 136 nově identifikovaných obětí masakru osmi tisíc muslimských mužů a chlapců se v Bosně účastní desetitisíce lidí. Na ceremonii, která se koná 20 let po největším krveprolití v Evropě od druhé světové války, přijela řada zahraničních delegací, mimo jiné i srbský premiér Aleksandar Vučić. Ten ale pietu předčasně opustil, když na něj dav začal házet kamení. Premiéra kámen lehce zranil v obličeji a rozbil mu brýle. Bělehrad to označil za útok proti Srbsku.

Do Bosny dorazil i někdejší americký prezident Bill Clinton, který ve svém projevu ještě před incidentem ocenil Vučiče za to, že se rozhodl do Srebrenice jako první srbský premiér přijet. Již v roce 2005 navštívil místo tehdejší srbský prezident Boris Tadić. Clinton také poděkoval všem, se kterými před dvaceti lety jako prezident spolupracoval na zastavení bojů v Bosně.

„Truchlím nad tím, že to trvalo tak dlouho,“ řekl Clinton účastníkům smutečního obřadu v památníku v Potočari nedaleko Srebrenice. „Již nikdy nechci vidět žádné dějiště zabíjení, jako je tady toto,“ dodal.

„Většina mých dětských kamarádů a s nimi i moje dětství leží pohřbeni na srebrenickém pietním místě,“ prohlásil srebrenický starosta Ćamil Duraković.

Srbský premiér dnes zveřejnil otevřený dopis, ve kterém masakr označil za ohavný zločin, v textu ale nepoužil slovo genocida. Po příjezdu do Srebrenice Vučiče přivítala Munira Subašićová, která je předsedkyní asociace Srebrenických matek. Subašićová připnula Vučičovi na klopu háčkovanou bílo-zelenou květinu jako vzpomínku na mrtvé a premiér se následně podepsal do kondolenční knihy.

Ne všichni ale Vučičův příjezd ocenili jako vstřícné gesto. „Podívejte se na něj a podívejte se na ty tisíce náhrobků. To se nestydí říci, že to nebyla genocida? To se nestydí přijet?“ citoval Reuters Hamidu Džanovićovou. Ta dnes pohřbila dvě kosti svého manžela, které se odborníkům pomocí DNA podařilo identifikovat.

Vučić nakonec vzpomínkovou akci předčasně opustil, neboť na místě čelil bučení davu a nadávkám. Někteří lidé na něj házeli kamení. Premiérova kolona areál opustila v doprovodu policistů. „Bylo to strašné. Házeli kamením, botami a vším, čím mohli. Premiéra zranil kámen, který ho zasáhl do hlavy. Není to ale vážné,“ citoval srbský list Blic jednoho ze členů Vučičova doprovodu.

Srbské ministerstvo vnitra podle Reuters označilo útok na Vučiče za pokus o atentát a osočilo Sarajevo za to, že nedokázalo zajistit bezpečnost. Srbský ministr zahraničí Ivica Dačić vydal komuniké, ve kterém incident označil za útok proti celému Srbsku a proti jeho politice míru a regionální spolupráce.

Agentura APA poznamenala, že na srbského premiéra v Potočari čekali lidé s transparentem, na kterém byla Vučičova slova z doby válečného konfliktu, kdy pohrozil, že za každého mrtvého Srba bude zabito 100 Muslimů. V té době Vučić zastával vysoký post v ultranacionalistické Srbské radikální straně Vojislava Šešelje. Od něj se distancoval v roce 2008, kdy začal zastávat politiku sblížení s EU.

Bosna a Hercegovina v době války Autor:

Srbský premiér po své návratu do Bělehradu svolal mimořádné zasedání vlády. „Je mi líto, že někteří nerozpoznali mou upřímnou touhu vybudovat mezi Srby a Bosňáky přátelství,“ prohlásil Vučić. Dodal, že stále „nabízí Bosňákům svou podanou ruku“. Srbská diplomacie následně Bosně zaslala protestní nótu, ve které uvedla, že požaduje od bosenských úřadů „veřejnou omluvu“.

Srebrenický starosta útok na Vučiče odsoudil a označil ho za „dílo chorých mozků“. „Vučić se dnes objal s Munirou Subašićovou. Snažil se vcítit do našeho smutku a bolesti,“ uvedl Duraković. Své zklamání nad chováním některých přítomných vyjádřila i Subašićová.

Zahraniční tisk: Nemáte si co vyčítat, vzkazuje Haagský soud

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video