Státy OSN se dohodly na globálním paktu o migraci

Více než 190 zemí světa schválilo v pátek podobu globálního paktu o migraci. Cílem této nezávazné dohody, která bude oficiálně přijata na ministerské schůzce letos v prosinci v marockém městě Marrákeš, je podpora bezpečné, řízené a legální migrace a snížení počtu případů pašování lidí a obchodování s lidmi. České ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že text ze své povahy není právně závazný a jednotlivé státy své stanovisko k němu vyjádří až na konferenci, která se bude konat v prosinci.

Z jednání o globálním paktu o migraci se v loňském roce stáhly Spojené státy, protože podle nich je pakt neslučitelný s migrační politikou Washingtonu. Kromě nich odsouhlasilo konečnou podobu všech 192 členských zemí OSN.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres, předseda Valného shromáždění OSN Miroslav Lajčák a řada dalších představitelů vyzdvihli dojednání první globální dohody, která řeší migrační problematiku. "Migrace je fakt. Existuje po staletí. A další staletí existovat bude," prohlásil Lajčák. "Nikdy jsme ale neměli nástroj, který by nám pomáhal tento proces řídit," dodal.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó nicméně po páteční dohodě řekl diplomatům, že maďarská vláda nesouhlasí s klíčovými body paktu a bude diskutovat o "možnosti odstoupení od dohody". Dokument definuje migraci jako základní lidské právo a tím podle ministra lehkomyslně migraci propaguje.

České ministerstvo zahraničí dnes zdůraznilo, že OSN zatím přijala pouze návrh, k němuž se jednotlivé země vyjádří až v prosinci a také Česká republika bude teprve jednat o tom, zda se k textu připojí. "ČR opakovaně vyjádřila, že je zásadní, aby tento text dostatečně řešil nelegální migraci, tj. zejména otázky návratu uprchlíků do země původu, boje proti pašerákům a problémy, které k nelegální migraci vedou. Vláda ČR nemůže a nebude dávat žádný souhlas s nelegální migrací," stojí v prohlášení.

Podle OSN je ve světě asi 250 milionů migrantů, což představuje 3,4 procenta světové populace. Jednání o globální dohodě začala v důsledku migrační krize v Evropě v roce 2015, která byla největší uprchlickou krizí od druhé světové války. Příliv migrantů vyvolal v Evropě strach z cizinců a nacionalistické nálady.

Globální pakt pro bezpečnou, řízenou a legální migraci má za cíl řešit, proč lidé migrují, jak je chránit, jak je v nových zemích integrovat, jak umožnit jejich návrat domů a další otázky.