Sunnitští povstalci se blíží k Bagdádu, vláda tápe | e15.cz

Sunnitští povstalci se blíží k Bagdádu, vláda tápe

Šíítští bojovníci vystupují proti organizaci Islámský stát v Iráku a Levantě.
Šíítští bojovníci vystupují proti organizaci Islámský stát v Iráku a Levantě.
• 
ZDROJ: ctk/AP
Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Boje mezi vládními jednotkami a sunnitskými povstalci se přiblížily k Bagdádu. Největší ropná rafinerie v Bajdží je mimo provoz, zahraniční zaměstnanci byli evakuováni. Irácká vláda obvinila z rozdmýchávání násilností Saúdskou Arábii. Západ se kvůli krizi sbližuje s jejím regionálním rivalem, Íránem. Kurdové zpochybňují schopnost kabinetu udržet zem pohromadě.

Bojovníci organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) pronikli do vzdálenosti šedesát kilometrů od metropole. Během nových útoků islamistů zemřely desítky lidí. ISIL využívá nespokojenosti sunnitské minority s vládou Núrího Málikího a jejího pocitu útlaku.

Západ naléhá na Málikího, aby se pokusil zajistit národní jednotu, premiér ale podle všeho stále více spoléhá jen na okruh svých šíitských spojenců a ostatní označuje za zrádce. Kurdská samospráva tvrdí, že bude pro Irák obtížné navrátit se k původnímu stavu před šířením vlivu povstalců.

Vláda tvrdí, že povstalcům pomáhá Rijád. „Mají zodpovědnost za finanční i morální podporu těchto skupin a za výsledek, který zahrnuje zločiny, jež je možné kvalifikovat jako genocidu: prolévání irácké krve, ničení státních institucí a historických a náboženských míst,“ uvedl kabinet.

Kurdistán díky nestabilitě sílí
Kurdové si nedávným obsazením Kirkúku, zvaném Kurdský Jeruzalém, splnili sen o větším území. Díky ropným rezervám v oblasti mohou posílit i ekonomicky. Místní ropovod s kapacitou 600 tisíc barelů denně ale není od března provozuschopný kvůli útokům povstalců. Analytici nyní čekají na další kroky samosprávy. Tvrdí také, že kurdské zisky přinesly Turecku dilema, na jakého koně v Iráku nyní vsadit. „Staré irácké přísloví říká: kdo kontroluje Kirkúk, kontroluje Irák,“ konstatovala Al-Džazíra.

USA do země posílají 275 vojáků k ochráně své ambasády. Prezident Barack Obama doma čelí kritice, že od odchodu amerických vojsk učinil pro stabilitu Iráku velmi málo. I nyní Bílý dům přešlapuje ohledně pomoci Bagdádu na místě. „Prezident bude pokračovat v konzultacích s týmem národní bezpečnosti,“ konstatoval. Nejmenovaný zdroj agentuře Reuters potvrdil, že se Obama zatím nerozhodl.

Američtí diplomaté jednali o situaci v Iráku s íránskými kolegy na okraj schůzky k jadernému programu Teheránu. Vyloučili však, že by se dotkli tématu vojenské spolupráce. Oteplují se i íránsko-britské vztahy, království v zemi znovu otevře ambasádu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery