Svět moc nevěří zprávě Severní Korey o testu vodíkové bomby
Pokud by se zpráva potvrdila, šlo by již o čtvrtý serverokorejský test jaderné bomby od roku 2006 a v případě skutečně vodíkové bomby by znamenal významný impulz celosvětovému zbrojení. Experti však pochybují. „Severní Korea činila prohlášení o svém jaderném a raketovém programu i v minulosti, ta se ale nepotvrdila,“ uvedla Melissa Hanhamová z kalifornského Střediska pro nešíření jaderných zbraní.
Jižní Korea a Spojené státy zaznamenaly poblíž severekorejské jaderné střelnice Pchunggje ráno místního času otřesy o síle 5,1 stupně, což je stejně jako při posledním testu v roce 2013. „Výbuch, kterého měli docílit, by musel být desetkrát větší,“ uvedl pro BBC Bruce Bennett, analytik Rand Corporation.
Lže Kim?
„Takže Kim Čong-un lže, když říká, že provedli vodíkový test. Buď použili jen účinnější jadernou pumu, nebo vodíková část nezafungovala.“ Pochybnosti panují i v Číně. „Data nenaznačují, že by mělo jít o vodíkovou bombu,“ řekl čínské státní televizi CCTV armádní expert Tu Wen-lung.
Akt mimo jiné odsoudily EU, NATO i Rada bezpečnosti OSN. Ta hned na večer svolala nouzové zasedání. „Odsuzujeme jakékoli porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN a vyzýváme severokorejskou vládu k respektování mezinárodních pravidel a závazků,“ citoval deník Financial Times mluvčího Rady bezpečnosti Neda Price.
Mapa severokorejských zařízení |
Severokorejská jaderná zkouška ale nepobouřila jen západní politiky, ale také Čínu. Ta přitom platí za největšího spojence KLDR. „Silně apelujeme, aby se Severní Korea držela svého závazku na jaderné odzbrojení a aby nedělala nic, co by mohlo situaci zhoršit,“ uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing. Poslanci v Moskvě výbuch dokonce označili za přímé ohrožení ruské národní bezpečnosti.
Nejničivější zbraň v dějinách lidstva |
---|
V čem se od sebe liší jaderná puma od vodíkové? První je založena na principu štěpení jader atomů, ta druhá naopak využívá energii z termonukleární fúze, tedy slučování atomových jader za pomoci vysoké teploty nebo tlaku. Je mnohem silnější a její výroba je technicky náročnější. První vodíková bomba byla vyzkoušena 1. listopadu 1952 na pokusné atomové střelnici USA na tichomořském atolu Eniwetok a hned bylo jasné, že jde o nejničivější zbraň v dějinách lidstva. Termonukleární exploze, která byla vyvrcholením dlouholetého vývoje, tehdy svou silou zaskočila i samotné autory projektu. „Klasické“ štěpné jaderné bomby, jejichž účinky po použití nad japonskými městy Hirošima a Nagasaki strašily celý svět, se náhle ocitly v „druhé lize“. Z vojenského hlediska se staly vhodnými spíše jen k plnění taktických úkolů než k nasazení jako zbraně strategického významu. |