Švýcaři hlasovali o počtu imigrantů, snížení jasně odmítli | E15.cz

Švýcaři hlasovali o počtu imigrantů, snížení jasně odmítli

Švýcaři hlasovali o počtu imigrantů, snížení jasně odmítli
Švýcarské referendum o imigraci
• 

ČTK

Švýcaři referendem jednoznačně odmítli další razantní omezení počtu přistěhovalců. Proti iniciativě, která chtěla počet imigrantů v alpské zemi snížit na čtvrtinu, se vyslovilo 74 procent hlasujících. Neúspěchem skončila i zbylá dvě referenda, v nichž šlo o zvýšení zlatých rezerv centrální banky a o zrušení daňových úlev pro bohaté cizince.

Nejsledovanějším ze tří plebiscitů bylo hlasování o přistěhovalcích. Jeho navrhovatelé chtěli prosadit, aby počet imigrantů ročně nepřekročil 0,2 procenta celkové populace, což je asi 17 tisíc lidí. Nyní do Švýcarska každoročně přijíždí více než 80 tisíc lidí.

S iniciativou nesouhlasila vláda, parlament ani velké podniky a referendum se vykládalo i jako hlasování o dalších vztazích s Evropskou unií. Omezení počtu přistěhovalců by totiž bylo porušením vzájemné dohody o volném pohybu osob a země by kvůli němu mohla přijít o bezproblémový přístup na unijní trh.

Referendum proběhlo už dříve

Švýcaři už letos o omezení přistěhovalectví jednou hlasovali. V únoru se jich v referendu těsná většina vyslovila pro zavedení kvót. Nyní ale další omezování počtu přistěhovalců odmítlo 74 procent hlasujících. 

Také další z referend se týkalo cizinců. Konkrétně v něm šlo o zrušení poměrně nízké paušální daně, kterou platí bohatí cizinci, jež ve Švýcarsku bydlí, ale nepracují. Proti návrhu se postavilo 60 procent voličů. 

Čtěte také:

Přijetí syrských uprchlíků by podle Chovance mohlo určit referendum

Předmětem třetího referenda byly zlaté rezervy centrální banky. Jeho navrhovatelé žádali, aby banka do pěti let držela přinejmenším pětinu hodnoty svých aktiv ve zlatě a to aby skladovala výhradně na švýcarském území. Nyní má banka rezervy v hodnotě asi sedmi procent aktiv a v případě úspěchu plebiscitu navrženého nacionalisty by musela nakoupit 1500 tun zlata v hodnotě 60 miliard dolarů (1,3 bilionu korun). Proti návrhu se ale postavilo 78 procent hlasujíc

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!