Přijetí syrských uprchlíků by podle Chovance mohlo určit referendum | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Přijetí syrských uprchlíků by podle Chovance mohlo určit referendum

Přijetí syrských uprchlíků by podle Chovance mohlo určit referendum
Milan Chovanec
• 
ZDROJ: Euro, Martin Pinkas

ČTK

O případném přijetí uprchlíků ze Sýrie by mohli rozhodnout lidé v celostátním referendu. Zatím ale není jasné, kolik by jich mohlo přijít, bude se o tom debatovat uvnitř Evropské unie, řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle Chovance se většinou daří uprchlíky vracet do zemí, z nichž přišli. Rizikem je podle něj hlavně návrat bojovníků z evropských zemí, kteří bojují na straně Islámského státu. 

Německo prý uvažuje o tom, že by přijalo 140 tisíc běženců ze Sýrie. Když Chovanec jednal se svým německým protějškem, hovořili o tom, že by Česko mohlo přijmout pět nebo i deset tisíc lidí.

Část „zátěže“ by měly přijmout i další evropské státy. „Česká republika je v tomto zatím velmi zdrženlivá. Je potřeba o tom vést velmi podrobnou diskusi, a dokonce si myslím, že toto může být otázka pro referendum,“ zdůraznil Chovanec.

Podle něj je ale proces případného přijetí běženců na samotném začátku. „My si dnes vymezujeme pozici. Já za ministerstvo vnitra říkám, že musíme být velice obezřetní, koho pustíme na území České republiky,“ uvedl Chovanec. 

Česko podle Chovance zatím nemá od EU „na stole“ požadavek, kolik emigrantů by mělo přijmout. „Tu diskusi zatím lze vést pouze akademicky, jestli jsme, nebo nejsme připraveni,“ řekl Chovanec. Ministři vnitra zemí EU budou o této problematice jednat v Bruselu. O tom, jaký postoj má Chovanec na schůzce hájit, chce ministr hovořit s kolegy z kabinetu na pondělním jednání vlády. 

Varovný trend

Podle ministra letos meziročně vzrostl počet uprchlíků ze Sýrie, kteří byli zachyceni v Česku o 380 procent. „Není to závratné číslo, je to přes 100 lidí,“ uvedl Chovanec. Podle něj jde o varovný trend, přestože Česko nepatří mezi cílové země.

Chovanec se také vyjádřil k případném přijetí zhruba 15 zraněných a nemocných syrských uprchlíků s rodinami na léčení. Celkem jde zhruba o 100 lidí, kteří by mohli v Česku žít. „Vláda toto nezamítla. To je opravdu mylná informace,“ uvedl Chovanec v narážce na nedávnou stížnost nevládních organizací, které po premiérovi žádají přijetí těchto uprchlíků. 

Zraněnými Syřany se prý bude vláda znovu zabývat nejspíš v lednu poté, co vyřeší případ repatriace volyňských Čechů. V té by podle Chovance mělo být jasno do konce roku. „Otázka volyňských Čechů je v běhu, je tam v současné době prověřování jednotlivých žadatelů,“ upřesnil Chovanec.

Krize v ČSSD zachránila Milanu Chovanci kariéru

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!