Sýrie podle amerického tisku ukryla část svých chemických zbraní | E15.cz

Sýrie podle amerického tisku ukryla část svých chemických zbraní

Bašár Asad
Bašár Asad
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Syrský prezident Bašár Asad se nevzdal všech chemických zbraní, jak předstíral. Podle zprávy amerického listu The Wall Street Journal režim schoval před inspekcemi nervový plyn a dále pracuje na vývoji chemických zbraní. Panují obavy, že tyto látky se mohou za chaosu, jaký v Sýrii nyní panuje, dostat do rukou islámských radikálů.

Členové organizace Islámský stát (IS) podle červencové zprávy syrské opozice použili neznámý jedovatý plyn proti svým odpůrcům v Sýrii i v Iráku.

Sýrie předloni souhlasila s likvidací svého chemického arzenálu. Dohledem na odvoz látek a na jejich zničení byla pověřena Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Sýrie se tak vyhnula odvetě, která jí hrozila za útok, při němž byl u Damašku nasazen sarin a zahynulo několik set lidí. I když Sýrie nechala vyvézt všechny bojové chemikálie, které přiznala, zprávy o použití chemických látek v bojích se sporadicky stále objevují.

Selekce vlády

Americký list nyní napsal, že inspektoři OPCW prověřovali jen provozy, které Damašek označil za chemické laboratoře, protože chtěli zabránit tomu, aby Damašek celou dohodu nevypověděl, a protože v ostatních částech Sýrie jim Syřané nezajistili osobní bezpečnost. „Pravidla hry určovali Syřané. Inspektoři se dostali jen do míst, jež Sýrie označila, a navíc s osmačtyřicetihodinovým upozorněním předem,“ uvádí se ve zprávě listu The Wall Street Journal. „Neměli jsme na výběr a museli jsme s nimi spolupracovat. Kdybychom chtěli dělat věci po svém nebo s nim jednali moc agresivně, narazili bychom na bezpečnostní problémy,“ citoval list jednoho z členů mise OPCW Scotta Cairnse.

Americká vláda a Ústřední zpravodajská služba (CIA) považovaly loni dokončené zničení syrských chemických zbraní za úspěch. Teď se podle listu CIA domnívá, že se situace změnila a že přibývá důkazů, že Asadův režim část zakázaných chemických zbraní schoval. „Tajné služby se domnívají, že Asad chce tyto rezervy využít k obraně bašt režimu. Existuje ale také nebezpečí, že může nad arzenálem ztratit kontrolu, nebo jej předá spojeneckému libanonskému Hizballáhu. Kdyby režim padl najednou, dostaly by se tyto zbraně do rukou IS nebo jiným teroristickým skupinám,“ stojí ve zprávě amerického listu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video