Syrská armáda bojuje proti povstalecké čtvrti Damašku | e15.cz

Syrská armáda bojuje proti povstalecké čtvrti Damašku

boje v Damašku
boje v Damašku
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Syrská armáda nasadila letectvo do boje proti povstalcům ve východní části Damašku. Rusové se podle agentury AFP této operace neúčastní. Do syrské metropole dorazila íránská delegace, která bude jednat o příštích společných vojenských akcích v boji proti údajným teroristům.

Íránskou delegaci vede šéf parlamentního branného a zahraničního výboru Aláeddín Borúdžerdí. Po příletu prohlásil, že dosavadní spolupráce se Sýrií a také s Ruskem a Irákem byla úspěšná. Írán poslal do Sýrie stovky vojáků, kteří se mají připojit k chystané ofenzivě proti rebelům v Halabu. Íránská agentura Tasním informovala, že na bojišti v Sýrii přišli o život dva íránští důstojníci.

Náměstek íránského ministra zahraničí v úterý prohlásil, že Teherán a Rusko připravují mírový plán pro Sýrii a příští týden má o něm v Teheránu jednat náměstek syrského ministra zahraničí.

Podle syrských armádních zdrojů začala syrská armáda bombardovat povstalecké pozice v blízkosti Damašku. Armáda chce údajně rozšířit bezpečnostní zónu kolem hlavního města. Boje se účastní syrské pozemní jednotky a letectvo, nikoli ruská letadla. Vojáci se zaměřují na východní čtvrť Džúbar, o niž se vedou sporadické boje už rok. Místní obyvatelstvo z ní uprchlo a povstalci odtud útočí na pozice armády. Čtvrť leží na trase do předměstské oblasti Ghúta, jejíž obyvatelé jsou nakloněni odpůrcům Damašku.

Na severozápad Rusové, na severovýchod Američané

Rusko vstoupilo do bojů v Sýrii 30. září a jeho letectvo se soustřeďuje na oblasti na severozápadě země, aby pomohlo armádě udržet strategická města a sídlo vládnoucích alávitů. Na severovýchodě působí koalice vedená USA. Amerického velvyslance v Ankaře si předvolal turecký premiér Ahmet Davutoglu a tlumočil mu nespokojenost s americkými zbrojními dodávkami syrským Kurdům. Řekl, že se tyto zbraně mohou dostat k zakázané turecké Straně kurdských pracujících, proti níž Turecko letos obnovilo boje.

Syrští Kurdové jsou nejvýkonnějšími spojenci letecké koalice a podle kurdských zdrojů jim USA poskytly 120 tun zbraní a munice. „Turecko nemůže připustit žádnou formu spolupráce s teroristickými organizacemi, které vyhlásily válku Turecku,“ řekl Davutoglu velvyslanci.

Spojené státy za neochotu spolupracovat kritizoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, když řekl, že USA nevyslaly do Moskvy vojenskou delegaci k jednání o koordinaci operací v Sýrii. K rozhovorům prý Američany pozval prezident Vladimir Putin. Po moskevské schůzce měla do USA odjet jednat delegace vedená premiérem Dmitrijem Medveděvem, ale USA prý oznámily, že ji nepřijmou. USA a další země tvrdí, že Rusko bombarduje nikoli jen pozice Islámského státu a dalších radikálů, ale také umírněnou opozici proti Damašku.

Ministr Lavrov oznámil, že Moskva pomáhá v boji s islamistickými radikály i v Iráku, a to se souhlasem tamější vlády. Jak konkrétně vypadá forma této pomoci, ale neupřesnil. Dodal nicméně, že jakákoli země má možnost připojit se k nyní již fungujícímu zpravodajskému centru, které vzniklo v Bagdádu a ve kterém pracují ruští, iráčtí, íránští a syrští zástupci. Podle iráckých zdrojů začal Bagdád právě s pomocí tohoto centra bombardovat ozbrojence z Islámského státu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery