Syrská vláda se dohodla se vzbouřenými trestanci, propustí politické vězně | E15.cz

Syrská vláda se dohodla se vzbouřenými trestanci, propustí politické vězně

ilustrační foto, Sýrie, boje,
ilustrační foto, Sýrie, boje,
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Syrská vláda přistoupila na podmínky zhruba 800 vězňů, kteří se kvůli popravě pěti svých kolegů vzbouřili v káznici ve městě Hamá. Režim přistoupil na to, že pokud vězni vzpouru ukončí, budou propuštěni ti, proti nimž nebylo vzneseno obvinění. Dohody bylo dosaženo v neděli večer, uvedla s odvoláním na aktivisty za lidská práva agentura Reuters. Syrské ministerstvo vnitra zprávy o věznici v Hamá popřelo. Vězni drží jako rukojmí několik dozorců.

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) tvrdí, že se vyjednává o propuštění 26 lidí. Předtím úřady propustily po intervenci Červeného půlměsíce 46 osob.

Vězni se obrátili na Mezinárodní výbor Červeného kříže, když se podmínky ve věznici začaly zhoršovat, byl vypínán elektrický proud a voda, snižovány porce jídla a mezi vězni se objevilo několik těžce nemocných. Žádali propuštění politických vězňů, kteří jsou za mřížemi, i když proti nim nebylo vzneseno obvinění.

Revoltu urychlil případ pětice trestanců, kteří byli minulý týden převezeni do nechvalně známé věznice Sidnájá u Damašku k popravě na základě rozsudku vojenského tribunálu. „Režim souhlasil s většinou našich požadavků na propuštění těch politických vězňů, kteří nebyli z ničeho obviněni,“ cituje Reuters jednoho ochránce lidských práv.

Obklíčení věznice neuspělo

Minulý týden, kdy vzpoura v káznici asi 210 kilometrů od Damašku vypukla, nechaly úřady zařízení obklíčit a pokoušely se přinutit trestance ukončit revoltu s použitím slzného plynu a gumových projektilů.

Bývalý vězeň Mázin Darvíš, který udržuje s trestanci kontakt, řekl, že se podařilo dosáhnout ústní dohody. Podle jiného zdroje se vyjednávání zúčastnili zástupci místních kmenů, kteří vězně ujistili, že podmínky budou dodrženy. Ve vězení v Hamá propukla revolta i v roce 2008. Tehdy skončila střelbou a úmrtím několika lidí.

Podle mezinárodních organizací na ochranu lidských práv syrská vláda ve svých věznicích zadržuje bez vznesení obvinění tisíce lidí, přičemž někteří byli umučeni. Organizace Human Rights Watch v pátek vyjádřila obavy o osud rukojmích zajatých v Hamá a upozornila, že násilné řešení vzpoury přinese oběti na životech.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.