Tajfun na Filipínách má nejméně 10 tisíc obětí | E15.cz

Tajfun na Filipínách má nejméně 10 tisíc obětí

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejméně 10 tisíc lidí zahynulo podle odhadů místních úřadů v centrální části Filipín při řádění tajfunu Haiyan. Dalších 300 potvrzených obětí a 2000 pohřešovaných hlásí ostrov Samar. Podle českého konzula na Filipínách nejsou žádné informace o tom, že by mezi mrtvými či zraněnými byli Češi.

Podle policisty Elmera Soriy zhruba 70 až 80 procent území, přes které se tajfun v provincii Leyte přehnal, bylo zničeno. Řadu pobřežních měst a vesnic srovnaly se zemí obří vlny, v nichž se údajně utopily stovky lidí. Místní obyvatelé přirovnávají živel k cunami.

„V sobotu večer jsme se sešli s guvernérem a dalšími činiteli. Guvernér řekl, že podle jejich odhadů přišlo o život 10.000 lidí,“ sdělil Soria agentuře Reuters. Jedná se o prudké zvýšení bilance vzhledem k tomu, že v sobotu prvotní odhady hovořily o zhruba tisícovce mrtvých.

Dalších 300 mrtvých potvrdily dnes úřady na sousedním ostrově Samar. Představitel místního úřadu pro řešení katastrof Leo Dacaynos uvedl, že 300 lidí zemřelo ve městě Basey a dalších 2000 je tam nezvěstných.

Česká ambasáda: Žádné zprávy o mrtvých Češích

Česká ambasáda na Filipínách nemá žádné informace, že by mezi mrtvými či zraněnými měli být i Češi. „Nám se Češi, které máme na seznamu, ozývají. Přibývá potvrzení, že jsou v pořádku,“ uvedl konzul Jakub Černý. Jak dodal, několik jmen na seznamu ještě zůstává „otevřených“, nicméně z toho se nedá nic vyvozovat, protože se nacházejí v oblasti, kde nefunguje elektřina a telefonické spojení. „Ozvali se nám i lidé, kteří standardně žijí na ostrově Leyte, že tam zrovna nebyli. Sice byli také zasaženi tajfunem, ale jinde a jsou v pořádku,“ dodal.

Haiyan, jenž by podle některých expertů mohl být nejsilnějším světovým tajfunem, jaký kdy zasáhl pevninu, přešel v pátek od východu k západu přes pět centrálních filipínských ostrovů.

K nejhůře poznamenaným patří město Tacloban, kde žije asi 220 tisíc lidí. Město zaplavily mořské vlny prý až do čtyřmetrové výšky. Na televizních záběrech bylo vidět bezvládná těla plující ve vodě, popadané stromy a sloupy elektrického vedení, zřícené domy a uplakané děti čekající na střechách ještě stojících obydlí na pomoc.

„Z vrtulníku je patrný rozsah zkázy. V kilometrovém pásu směrem od pobřeží do vnitrozemí nezůstala stát jediná stavba. Bylo to jako cunami,“ popsal scénu ministr vnitra Manuel Roxas z Taclobanu. „Žádné moderní vymoženosti nefungují - telefony, elektřina, voda. Nefungují ani média, takže není způsob, jak s obyvateli komunikovat,“ dodal.

Charitativní organizace v ČR otevírají sbírky na pomoc Filipínám
Charitativní organizace v České republice reagují na situaci na Filipínách, kde při ničivém tajfunu Haiyan zahynulo nejméně 10 tisíc lidí, a otevírají sbírky na pomoc tomuto ostrovnímu státu. Lidé, kteří chtějí přispět, mohou peníze posílat na konto organizace ADRA nebo účet České charity. Obě organizace už také na pomoc Filipínám uvolnily první částky ze svých fondů.
ADRA ČR ze svého pohotovostního fondu uvolnila 100 tisíc korun a otevřela veřejnou sbírku s číslem účtu 41594159/0300, v.s. 395. Projektový manažer ADRA Filipíny, který je na ostrově Bohol, popisuje dopady tajfunu jsou nedozírné. „Škody, které kolem sebe vidíme, jsou obrovské. V tuto chvíli je ani nejsme schopni vyčíslit,“ cituje muže tisková zpráva organizace ADRA.
Sbírkové konto Charity ČR pro Filipíny má číslo číslo 55660022/0800, v.s. 133. Ze svého krizového fondu organizace zatím uvolnila 250 tisíc korun.

Katastrofa vede k rabování

Úřady hlásí z Taclobanu rozsáhlé drancování obchodů. „Lidé plení nákupní střediska a supermarkety. Berou všechno, dokonce i televize a jiné spotřebiče, které později vymění za jídlo,“ vylíčil místní představitel Tecson John Lim.

Podle Lima úřady doposud napočítaly 300 až 400 mrtvých těl, ale jen ve městě prý může být až 10 tisíc obětí. „Mrtví jsou na ulicích, v domech, pod troskami, prostě všude,“ řekl.

Prezident Benigno Aquino uvedl, že prioritou je nyní obnovit dodávky elektřiny a telekomunikační spojení a zajistit dodávky potravinové a lékařské pomoci. Americké ministerstvo obrany oznámilo, že na žádost Manily poskytlo Filipínám své vojenské lodě, vrtulníky a letadla k pátracím a záchranným akcím a k přepravě humanitární podpory.

Rychlost vichru provázejícího tajfun Haiyan dosahovala v pátek na Filipínách rychlosti 235 kilometrů za hodinu a v nárazech až 275 kilometrů za hodinu. Bouře od té doby výrazně zeslábla a s větrem o rychlosti 163 kilometrů v hodině zamířila k Vietnamu. Ve středních a severních oblastech Vietnamu úřady preventivně evakuovaly více než půl milionu lidí. Příchod živlu na vietnamskou pevninu se čeká v pondělí dopoledne, napsala agentura AP.

Nejtragičtější živelní katastrofy v přímořských částech jihovýchodní Asie za posledních 15 let
230 000 mrtvých (26. prosince 2004) Zemětřesení o síle 8,9 stupně Richterovy stupnice s epicentrem u indonéského ostrova Sumatra vyvolalo přílivové vlny, které v oblasti Indického oceánu připravily o život přes 230 tisíc lidí. Nejvíce osob zahynulo v Indonésii, na Srí Lance, Indii a Thajsku.
138 000 mrtvých (3. května 2008) Barmou se přehnal cyklon Nargis, který po sobě zanechal 138 tisíc obětí a zanechal desetitisíce lidí bez přístřeší. Vítr dosahoval rychlosti až 215 kilometr v hodině, škody se tehdy odhadovaly na deset miliard dolarů.
18 879 mrtvých (11. března 2011) Mohutné zemětřesení o síle 9,0 stupně Richterovy škály a následná přívalová vlna cunami zasáhly severovýchodní Japonsko zvláště prefekturu Mijagi. Japonské úřady napočítaly 18 879 obětí a nezvěstných, evakuováno bylo přes 400 tisíc lidí. Náklady na obnovu země odhadla vláda až na 310 miliard dolarů.
15 000 mrtvých (29. října 1999) Cyklon, který zasáhl východoindický stát Urísa, zabil až 15 tisíc lidí, na 1,5 milionu lidí zůstalo bez přístřeší.
10 000 mrtvých (15. listopadu 2007) Cyklon Sidr a následné povodně si v Bangladéši vyžádaly až 10 tisíc obětí. Nárazy na bangladéšské pobřeží větru dosahovaly až 250 kilometrů v hodině, živel zpustošil dlouhý pás pobřeží.
Nejméně 10 000 mrtvých (8. listopadu 2013) Nejméně 10 tisíc lidí zahynulo podle odhadů místních úřadů v centrální části Filipín při řádění tajfunu Haiyan. Tajfunem v pátek přešel od východu k západu přes pět centrálních filipínských ostrovů.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video