Tunisko postaví zeď na hranici s Libyí, má bránit pohybu radikálů | E15.cz

Tunisko postaví zeď na hranici s Libyí, má bránit pohybu radikálů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tunisko chce vybudovat na své hranici s Libyí ochrannou zeď, která má islámským radikálům bránit volně se pohybovat přes hranici. Ve státní televizi to řekl premiér Habíb Síd. Severoafrická země tak reaguje na atentát, při němž útočník na konci června postřílel na pláži v Súse 38 lidí. Prošel údajně výcvikem v táboře radikálů v Libyi.

Pohraniční zeď o délce 160 kilometrů podle premiéra Sída vybuduje armáda a v odstupech u ní budou pozorovací stanoviště. Tunisko po červnovém atentátu zpřísnilo bezpečnostní opatření v zařízeních pro turisty, kde umístilo stovky ozbrojených policistů.

Vláda tvrdí, že rozkryla síť, která za útokem stála. Ve vězení zůstává osm zatčených lidí. Odborníci očekávají, že Tunisko urychlí přijetí nového protiteroristického zákona, který byl parlamentu předložen už loni, ale jehož přijetí zdržovaly islamistické kruhy.

Od soboty platí v Tunisku třicetidenní výjimečný stav vyhlášený kvůli nebezpečí dalších útoků. Dává v případě ohrožení bezpečnosti státu větší pravomoci policii a armádě. Tunisko jej naposledy zažilo po roce 2011, kdy byl vyhlášen v době masových nepokojů proti tehdejšímu prezidentovi Zínu Abidínu bin Alímu. Zrušen byl až loni na jaře.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video