Tunisko přijde kvůli atentátům o čtvrtinu příjmů z turistiky | E15.cz

Tunisko přijde kvůli atentátům o čtvrtinu příjmů z turistiky

Tuniské letovisko po vražedném útoku teroristy
Tuniské letovisko po vražedném útoku teroristy
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dva velké teroristické atentáty, při nichž letos v Tunisku zahynulo šest desítek cizinců, se do ekonomiky promítnou ztrátou 515 milionů dolarů (12,5 miliardy korun). Jde asi o čtvrtinu příjmů, které má Tunisko z cestovního ruchu. Řekla to tamní ministryně pro cestovní ruch Salma Lúmíová.

Atentátníci v březnu zabili v muzeu v Tunisu 22 lidí a minulý pátek terorista zabil na pláži ve východotuniské Súse 38 lidí. Naprostá většina mrtvých byli cizinci. Lúmíová po druhém útoku řekla, že tento útok „bude mít velké dopady na ekonomiku“. „Ztráty budou velké. Zhroutí-li se toto odvětví (cestovní ruch), zhroutí se celé hospodářství,“ sdělila.

Loňské příjmy Tuniska z cestovního ruchu činily 1,95 miliardy dolarů. Turistika se podle agentury Reuters podílí na HDP Tuniska sedmi procenty a je velkým zdrojem deviz i pracovních míst.

Vláda už připravuje opatření, která mají ztráty pomoci překlenout. Lúmíová řekla, že se uvažuje o zrušení daně z pobytu cizinců a přehodnocení dluhové zátěže hotelových operátorů. Tunisko loni zavedlo daň ve výši 30 dinárů (370 korun), kterou musí zaplatit každý cizinec při odjezdu ze země. Zrušení ale musí schválit parlament.

Graphical visualization of Tunisia GDP Annual Growth Rate

Páteční atentát vyvolal zděšení nad chladnokrevností, s jakou střelec Sajfaddín Rizkí pozabíjel 38 lidí slunících se na pláži. Tunisko zatím identifikovalo 25 obětí a naprostá většina z nich jsou Britové. Mezi identifikovanými oběťmi jsou dále Němci, Irové a po jednom občané Portugalska, Belgie a Ruska.

Tuniská policie už zatkla několik lidí, kteří zřejmě při přípravě atentátu napomáhali. Britové a Němci ve velkém počtu ruší letní zájezdy do Tuniska, francouzské cestovní kanceláře hlásí 80 procent zrušených dovolených v Tunisku. Kanceláře v ČR zaznamenaly sedm až deset procent zrušených zájezdů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video