Turecké ekonomice způsobil pokus o puč škody přes dva biliony | E15.cz

Turecké ekonomice způsobil pokus o puč škody přes dva biliony

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokus o vojenský převrat v Turecku z poloviny července způsobil tamní ekonomice škody za zhruba 300 miliard tureckých lir (2,4 bilionu korun), informoval turecký tisk s odvoláním na tvrzení ministra obchodu Bülenta Tüfenkciho. Ten si postěžoval, že událost vedla navíc i ke zrušení jednoho milionu turistických rezervací, což jsou další ztráty.

„Vezmeme-li v úvahu všechny ty stíhačky, vrtulníky, zbraně, bomby a (poškozené) stavby, cena činí až 300 miliard lir, alespoň podle našich počátečních výpočtů,“ řekl ministr podle deníku Hürriyet.

Tüfenkci dodal, že zrušeno bylo mnoho zahraničních zakázek a řada cizinců přestala Turecko navštěvovat. Pučisté podle něj vytvořili o Turecku obraz země třetího světa s tanky v ulicích.

Ztráty v turistickém sektoru má ale kromě strachu cizinců na svědomí i nařízení, kterým vláda zakázala třem milionům státních zaměstnanců vzít si po pokusu o převrat dovolenou. Kabinet se tak snažil zabránit potenciálním stoupencům nezdařeného puče uniknout do zahraničí, a kromě toho tisícům lidí nařídil odevzdat cestovní pas.

Například prodej zájezdů do Turecka je v České republice letos meziročně nižší zhruba o polovinu, cestovní kanceláře proti loňsku snížily nasmlouvané ubytovací kapacity na léto. Nezdařený pokus o puč se na zájmu o dovolenou v Turecku ale významně nepodepsal.

„Nedávný pokus o převrat neměl v podstatě na poptávce po Turecku vliv, zájezdy se i nadále prodávají a doprodávají až do posledních míst,“ řekl dnes marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šatný.

Prohlédněte si následky puče těsně po jeho skončení:

Ceny zájezdů do Turecka i Egypta jsou nyní historicky nejnižší. „Levnější už to nikdy nebude. Ceny zájezdů do Turecka jsou meziročně až o 50 procent nižší,“ uvedl v červenci šéf CK Fischer Jiří Jelínek.

Turistický ruch v Turecku letos už těžce zasáhla série teroristických útoků ze strany islamistů a odbojných Kurdů a také diplomatická roztržka s Ruskem po loňském sestřelení ruského bombardéru tureckou stíhačkou. Ruští turisté až do nedávného usmíření nesměli do Turecka cestovat.

Turecký prezident obvinil Západ z podpory pučistů a terorismu
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes obvinil Západ z podpory terorismu a pučistů, kteří se v polovině července neúspěšně pokusili převzít moc v zemi. V projevu v Ankaře také řekl, že pokus o převrat z 15. července nebyl naplánován v Turecku, ale byl řízen ze zahraničí.
Turecká vláda již před dvěma týdny obvinila ze zosnování pokusu o převrat islámského duchovního Fethullaha Gülena, který dlouhodobě žije v USA. Ankara žádá po USA jeho vydání. Washington to ale odmítá, dokud mu turecká vláda nepředloží důkazy. Sám Gülen se od pokusu o převrat distancoval.
„Ti, které považujeme za přátele, straní pučistům a teroristům,“ řekl Erdogan. Znovu si též postěžoval, že žádný ze zahraničních lídrů nenavštívil po pokusu o převrat Turecko. Přitom do Francie a Belgie podle Erdogana jezdí představitelé států, aby jim vyjádřili solidaritu po teroristických útocích. Pokus o převrat v Turecku si vyžádal na 246 obětí a přes 2000 zraněných.
Erdogan rovněž znovu kritizoval Německo za to, že o víkendu nedovolilo vysílat živě jeho pozdrav na demonstraci, na níž se sešlo v Kolíně nad Rýnem na 30 tisíc lidí na Erdoganovu podporu.
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video