Turecko hlásí už 130 tisíc uprchlíků ze Sýrie, uzavřelo část hranic | E15.cz

Turecko hlásí už 130 tisíc uprchlíků ze Sýrie, uzavřelo část hranic

Turecko hlásí už 130 tisíc uprchlíků ze Sýrie, uzavřelo část hranic
Kurdští uprchlíci na turecko-syrské hranici
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Do Turecka se za poslední dny uchýlilo už 130 tisíc Kurdů, kteří prchají ze sousední Sýrie před postupujícími radikály z organizace Islámský stát (IS). Kvůli masovému přílivu běženců Turecko uzavřelo část hraničních přechodů se Sýrií a připravuje se na to, že v nejbližší době budou na jeho území hledat útočiště další stovky tisíc lidí.

Novou bilanci, podle níž od neděle přibylo na tureckém území na 30 tisíc syrských utečenců, dnes zveřejnil vicepremiér Numan Kurtulmuş. „Jsme připravení na ten nejhorší scénář, což je příliv stovek tisíc uprchlíků,“ řekl Kurtulmuş.

Většina uprchlíků pochází z okolí příhraničního města Ajn al-Arab (známého i pod kurdským názvem Kobani) a v Turecku hledají bezpečné útočiště. Ajn al-Arab přitom v poslední době platil za klidné místo, kterému se boje vyhýbají, a kvůli tomu se do města přemístilo kolem 200 tisíc lidí z jiných regionů v Sýrii. Podle svědků, kteří z města uprchli, bojovníci z IS postupují velmi nekompromisně, vypalují domy a vraždí civilisty.

Ankara v pátek nechala otevřít asi 30kilometrový úsek hranice, kudy syrští Kurdové prchají. Dnes jsou ale nadále otevřené jen dva z devíti hraničních přechodů, uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Jediný přechod?

Agentura AFP s odvoláním na turecký úřad pro mimořádné situace (AFAD) dokonce uvedla, že utečenci nyní mají šanci dostat se na turecké území jen skrze jediný hraniční přechod v Mürşitpinaru.

„Abychom mohli kontrolovat doklady příchozích, poskytnout nezbytnou první pomoc a v případě nutnosti i očkování, je pro syrské uprchlíky otevřen jen jeden hraniční přechod,“ sdělil úřad.

Uteklo už přes milion Syřanů

Podle nejnovější turecké bilance dorazilo od čtvrtka ze Sýrie 130 tisíc uprchlíků, UNHCR zatím stále uvádí 100 tisíc běženců. Podle Kurtulmuşe se Turecko o takový počet utečenců zvládne postarat, i když kvůli konfliktu v Sýrii za poslední tři a půl roku celkem na turecké území přišel více než milion Syřanů.

Kvůli postupu bojovníků z IS, kteří bezprostředně ohrožují padesátitisícový Ajn al-Arab, třetí největší kurdské město v Sýrii, jsou v pohotovosti bojovníci turecké Strany kurdských pracujících (PKK), jejíž členové usilují o samostatný kurdský stát. Zakázaná organizace, kterou Ankara považuje za teroristickou, vyzývá své členy, aby se zapojili do boje proti IS v Sýrii.

Turecká policie rozhání kurdské demonstranty poblíž hranic se SýriíTurecká policie rozhání kurdské demonstranty poblíž hranic se SýriíAutor: CTK/AP
Turecká policie rozhání kurdské demonstranty poblíž hranic se Sýrií

Koncentrace uprchlíků vyvolala na hranicích napětí s tureckými úřady, které brání zájemcům vrátit se do Sýrie, kde chtějí bojovat proti IS. Turecká policie použila dokonce slzný plyn a vodní děla u hraničního přechodu města Suruç proti Kurdům demonstrujícím proti těmto opatřením.

Podle agentury AFP kurdští představitelé podezírají Turecko, že v syrském konfliktu straní hnutí IS, které Ankara považuje za šanci jak svrhnout režim Bašára Asada. Americký ministr zahraničí John Kerry podotkl, že USA neočekávají, že by se po boku aliance budované Američany Turecko zapojilo do boje proti IS. V sobotu se Ankaře podařilo dosáhnout propuštění pěti desítek tureckých rukojmí z rukou IS. Podmínky dohody nejsou známy.

Střety turecké policie s kurdskými uprchlíky

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!