Turecko syrskému Kobani samo nepomůže, čeká na akci NATO | E15.cz

Turecko syrskému Kobani samo nepomůže, čeká na akci NATO

Turecké tanky na hranicích míří na obléhané město Kobani
Turecké tanky na hranicích míří na obléhané město Kobani
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turci nemají v plánu sami podniknout pozemní operaci na záchranu severosyrského města Kobani obývaného převážně Kurdy. O dobytí Kobani ležícího nedaleko tureckých hranic se již více než tři týdny snaží ozbrojenci z hnutí Islámský stát. Nyní prý kontrolují již více než třetinu města.

„Není realistické očekávat, že Turecko podnikne samo pozemní operaci. Vedeme rozhovory. Jakmile bude k dispozici společné rozhodnutí, Turecko se nebude držet zpátky a bude hrát svou roli,“ prohlásil turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu na společné tiskové konferenci s novým šéfem NATO Jensem Stoltenbergem.

Stoltenberg zdůraznil, že NATO ochrání svou členskou zemi Turecko v případě jakéhokoli útoku souvisejícího s boji v sousední Sýrii. Aliance je prý připravena rozmístit v zemi rakety Patriot, aby byla posílena turecká vzdušná obrana, a pomoci i s ochranou hranic, i když o to Ankara zatím oficiálně nepožádala.

Pokud jde o případné vytvoření bezletové zóny nebo určité bezpečné zóny (nárazníkového pásma) uvnitř Sýrie, což jsou turecké návrhy, NATO prý o ničem takovém nejedná, dodal Stoltenberg. „Myslím, že neexistuje jednoduchý a jasný způsob, jak vyřešit problémy, jejichž jsme svědky,“ dodal.

Letecký útok na islamisty u Kobani

Letecké útoky USA a jejich spojenců na bojovníky Islámského státu mezitím pokračují. Během náletů, k nimž se vedle amerických letounů přidalo Jordánsko, bylo zničeno pět obrněných vozů islamistů, zásobárna či kontrolní a logistická centra.

Podle americké armády větší část strategicky důležitého města stále ovládají syrští Kurdové. Jak dnes oznámili syrští aktivisté, islamisté mají pod kontrolou již více než třetinu města.

Názory odjinud: Příliš zájmů kolem Islámského státu

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video