Turecko tlačí na USA, aby urychlily vydání údajného pučisty Gülena | E15.cz

Turecko tlačí na USA, aby urychlily vydání údajného pučisty Gülena

Fethullah Gülen
Fethullah Gülen
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecký premiér Binali Yildirim před zahraničními novináři vyzval USA, aby urychlily vydávání duchovního Fethullaha Gülena do Turecka. Pětasedmdesátiletý Gülen žije v exilu v americkém státě Pensylvánie a Turecko ho obviňuje, že stál v pozadí zmařeného červencového převratu proti tureckému prezidentovi Recepu Erdoganovi.

Yildirim prohlásil, že Turecko a USA mají uzavřenou extradiční dohodu, a není proto důvod Gülenovo vydání odkládat. „Chceme, aby se ten proces zrychlil… ten muž vedl puč. Na co čekáme? Dohoda mezi dvěma zeměmi je jasná,“ prohlásil Yildirim a podle agentury Reuters dodal, že USA jsou strategickým partnerem Turecka, nikoli jeho nepřítelem.

Ankara obvinila Gülena z deseti trestných činů včetně pokusu o svržení vlády a žádost o jeho extradici, tedy vydání, už do Washingtonu poslala jednou. Tehdy ji USA odmítly jako nedostatečně odůvodněnou. Druhou žádost nyní zkoumají.

Washington dává najevo, že Turecko musí předložit přesvědčivé důkazy Gülenova zapojení do puče. Američané do Ankary příští týden vyšlou pracovní skupinu, která prověří obvinění z Gülenovy protistátní trestné činnosti.

Duchovní veškerá turecká obvinění odmítá a chce, aby jeho údajný podíl na puči vyšetřoval nezávislý mezinárodní orgán. Turecká justice podle něj nezávislá není a není schopna mu zaručit právo na spravedlivý proces.

Erdoganova vláda pronásleduje Gülena a jeho příznivce dlouhodobě a po pokusu o puč akce proti nim ještě znásobila.

Příští týden má Turecko navštívit i americký viceprezident Joe Biden.

USA vyšlou do Turecka experty, kteří prověří Gülenova obvinění
Americké ministerstvo spravedlnosti vyšle v nadcházejících dnech do Turecka pracovní skupinu, která prověří obvinění z protistátní trestné činnosti, podaná tureckou vládou na islámského duchovního Fethullaha Gülena. Sdělila to v pátek agentura Bloomberg s odvoláním na činitele americké vlády.

Turečtí představitelé obviňují Gülena, který žije v azylu v americkém státě Pensylvánie, ze zosnování červencového pokusu o převrat a Ankara žádá Spojené státy o jeho vydání. Gülen je podle víkendového sdělení turecké prokuratury obviněn z deseti trestných činů, včetně pokusu o svržení vlády.

První tureckou žádost o Gülenovo vydání Američané odmítli jako nedostatečně odůvodněnou, druhou nyní zkoumají. Washington dává najevo, že Turecko musí předložit přesvědčivé důkazy Gülenova zapojení do puče.

Turecký premiér Binali Yildirim před týdnem řekl, že 24. srpna na návštěvu Ankary přiletí americký viceprezident Joseph Biden. O dva dny před ním má podle premiéra dorazit do Turecka skupina amerických vládních expertů, aby zde jednala o právních otázkách souvisejících s procesem Gülenova vydání.

Pětasedmdesátiletý duchovní Gülen obvinění ze snahy svrhnout vládu odmítá a chce, aby vyšetřování týkající se jeho údajného podílu na převratu vedl nezávislý mezinárodní orgán. Turecká justice podle něj není nezávislá, a proto by nemohlo být zaručeno jeho právo na spravedlivý proces.
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video