Turisty v KLDR vozí rakouská lanovka. Ukazuje bezzubost sankcí | E15.cz

Turisty v KLDR vozí rakouská lanovka. Ukazuje bezzubost sankcí

Štěpán Bruner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lanovka rakouské firmy Doppelmayr, kterou nechal severokorejský vůdce Kim Čong-un postavit v lyžařské areálu Masikryong, vzbudila celosvětové pozdvižení. Ukazuje se totiž, že sankce proti KLDR selhávají a západní zboží se do země může dostat přes čínského prostředníka.

Severokorejská armáda se potýkala se zdánlivě nesplnitelným úkolem. Kim Čong-un jí nařídil vybudovat reprezentativní lyžařské středisko srovnatelné se špičkovými světovými areály, k tomu ale potřebovala zahraničí vybavení, včetně sněžných skútrů, sněžných děl a konečně sedačkovou lanovku – od renomované rakouské firmy.

Když přitom před několika ledy obdržel Doppelmayr objednávku na lanovku v KLDR, odmítl ji. Na konci ledna ale internetová platforma nknews.org odhalila, že Masikryongu jezdí jeho lanovka. Nikdo ve firmě nechápal, jak k tomu došlo.

Jak se později ukázalo, v Severní Koreji stojí lanovka z tyrolského střediska Ischgl. Předloni odstavenou dráhu koupila společnost Pro-Aplin specializující se na obchod s použitými lanovkami. „Demontovali jsme ji, zabalili a prodali čínské společnosti,“ řekla deníku Die Presse mluvčí firmy. Ta si „zařízení převzala ve skladu v Ischglu. V 90 procentech případů pro nás projekt v tomto bodě končí,“ dodala.

Švýcaři mají jasno

Dovoz luxusního zboží do KLDR zakazují sankce, které vyhlásila OSN v reakci na severokorejský jaderný program. Právě pojem „luxusní zboží“ si ale každá země vykládá jinak. Evropská unie v příslušném předpisu zapovídá mimo jiné export „vybavení pro lyžování, golf, potápění a vodní sporty“. Zda do této kategorie spadá i lanovka, není jasné, o vývoz podobného zařízení se KLDR se zřejmě dosud žádná společnost z EU nepokusila.

Nekompromisní postoj zaujalo Švýcarsko. Státní úřad SECO v roce 2013 zablokoval vývoz lanovky pro Masikryong, kterou chtěla dodat místní firma Bartholet Maschinenbau.

Výnosný obchod

Zvláštním případem je Čína. Peking sice sankce OSN oficiálně uznává, dosud ale nevydal žádný seznam luxusního zboží, na který se vztahuje zákaz vývozu. Čínští obchodníci tak na obchodu s KLDR dobře vydělávají. Podle celních údajů, ze kterých cituje list New York Times, Čína do Severní Koreje mezi léty 2012 a 2014 vyvezla luxusní zboží za 2,09 miliardy dolarů.

Čína, jejíž firmy dodaly velkou část vybavení pro Masikryong, svůj postup obhajuje. Podle Pekingu sankce zaměřené na luxusní zboží nebylo možné uplatnit. „Lyžování je populárním lidovým sportem a lyžařské vybavení a související technika nejsou zahrnuty na seznamu zakázaného luxusního zboží,“ uvedl Peking podle výroční zprávy OSN o porušování sankcí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video