Tuska ohrožuje pnutí ve straně

Spory Tuska a Gowina byly dlouhodobé. V lednu například konzervativci potopili zákon o registrovaném partnerství. Proti nejmírnější ze tří předložených verzí hlasovalo 46 z 206 poslanců Občanské platformy, přestože návrh sama předložila. Poslední kapkou se pak stal Gowinův výrok o německém experimentování s polskými embryi, který vzbudil rozruch doma i v Berlíně.
Tusk popřel, že by za odvoláním byly ideologické spory. Exministr podle něho dostával vládu do mnoha nepříjemných situací. Gowin však od svého odvolání rozdává v médiích rozhovory, ve kterých nešetří kritikou směřování platformy. Tvrdí, že se z ní stává bezideová strana moci.
„Jsem politikem Občanské platformy, ale ve skutečnosti jsem dnes na jiném místě než Donald Tusk, protože jsem vstupoval do platformy, která byla konzervativně-liberální stranou, a dnes se pod vlivem Donalda Tuska žene do středu, obecně směřuje doleva,“ uvedl Gowin. Zdůraznil, že nejpodstatnější rozdíly mezi ním a premiérem tkví v hospodářské politice. „Polsko dnes potřebuje mnohem výraznější změny,“ poznamenal.
Co se svými názory nakonec učiní, není ještě jasné. Tvrdí, že rozhodnutí o své budoucnosti učinil už před měsíci. Brzy je prý oznámí, ale nejdříve je chce konzultovat se svými přáteli ve straně. Nejčastěji se spekuluje o tom, že bude v roce 2014 kandidovat na starostu Krakova. Je však otázkou, zda by tak nechtěl učinit v pozici šéfa Občanské platformy. Jeho výroky těmto ambicím nasvědčují.
Pro Tuska je odchod konzervativního křídla noční můrou. V roce 2010 totiž přišel o známého byznysmena a aktivistu Janusze Palikota, jenž si založil vlastní liberální stranu. Ta Tuska v následujícím roce připravila o část voličů, když se dostala do parlamentu se ziskem deseti procent hlasů. Gowin však alespoň prozatím oficiálně podobné úvahy novinářů odmítá.
Donald Tusk je na dobré cestě stát se nejúspěšnějším premiérem Polska