Ukrajinská armáda vnikla do Luhansku. Do města míří průzkumníci Červeného kříže | E15.cz

Ukrajinská armáda vnikla do Luhansku. Do města míří průzkumníci Červeného kříže

Ukrajinští vojáci nabíjejí raketomet Grad
Ukrajinští vojáci nabíjejí raketomet Grad
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jednotky ukrajinské armády pronikly do centra východoukrajinského města Luhansk, kde se odehrávají tvrdé boje. Osvobodit od separatistů se údajně podařilo jednu luhanskou čtvrť. Do města míří tříčlenná průzkumná skupina Červeného kříže, humanitární konvoj s ruskou pomocí ale stále čeká na hranicích.

„Jedna čtvrť byla osvobozena. Boje pokračují v centrální části města,“ prohlásil armádní mluvčí Andrij Lysenko. Podle informací očitých svědků se Luhansk změnil v mrtvé město, většina obyvatel přežívá v krytech a sklepeních. Podle dostupných informací z původně půlmilionového města kolem 300 tisíc lidí uprchlo.

Lysenko oznámil, že do Luhanska míří tříčlenná předsunutá mise Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK). Jejím úkolem má být vyhodnocení situace a příprava k distribuci humanitární pomoci. Ruské kamiony s potravinami a léky ale stále čekají na hranicích a nerozjedou se, dokud nedostanou od obou bojujících stran bezpečnostní záruky. Ani celní odbavení kamionů podle dostupných informací dosud nezačalo.

Ukrajinští vojáci prý při bojích u Doněcka zajali Slováka
Ukrajinští vojáci při bojích u Doněcka zadrželi muže se slovenským pasem, který bojoval na straně separatistů. Podle poradce ukrajinského ministerstva vnitra Antona Heraščenka je to vůbec poprvé, co byl zajat občan některého ze států Evropské unie, bojující na straně separatistů. Slovenské ministerstvo zahraničí informaci o zadržení Slováka na východě Ukrajiny zatím nepotvrdilo.
Údajný slovenský občan byl zadržen během bojů o železniční depo ve dvacetitisícovém městě Ilovajsk, které leží asi 50 kilometrů východně od Doněcka. Muž je držitelem pasu na jméno Miroslav Roháč s rodištěm v Banské Bystrici. Podle záznamu ze zabavených dokumentů slovenský občan podle Heraščenka přiletěl 3. července na kyjevské mezinárodní letiště Žuljany. V oddílu proruských vzbouřenců mu prý byla svěřena obsluha minometu. „Na Ukrajinu prý nepřiletěl jako žoldák, ale z přesvědčení. Jeho tvrzení vyšetřovatelé prověřují,“ řekl Heraščenko a dodal, že o Slovákově vině rozhodne soud. Podle ukrajinské agentury Unian je Roháč etnický Srb. Při výslechu údajně vypověděl, že ví o dalších bojovnících, kteří přijeli podpořit východoukrajinské povstalce ze Srbska. Zda jsou ještě živí, mu není známo.

Podle ukrajinské agentury Unian pokračovaly i v noci tvrdé boje na silnici spojující Luhansk s ruskou hranicí, po níž má do obleženého města humanitární pomoc dorazit. Lysenko dnes uvedl, že u obcí Chrjaščuvate a Novosvitlivka, které minulý týden padly do rukou ukrajinských vojáků, vedou armádní oddíly těžké obranné boje.

Právě v této oblasti měly být podle ukrajinských médií v pondělí zasaženy autobusy převážející ukrajinské uprchlíky. Podle Lysenka si incident, způsobený povstaleckou palbou, vyžádal desítky obětí. Ostřelování kolony potvrdilo v noci na dnešek i americké ministerstvo zahraničí, které ale nemělo žádné informace o tom, kdo palbu vedl. Vzbouřenci odpovědnost za smrt uprchlíků odmítají.

Raketomet Grad Autor: CC: CC-BY-SA-3.0/High Contrast/wikimedia.org

Raketomet Grad (Zdroj: wikimedia.org)

Mluvčí protipovstalecké operace Oleksij Dmytraškovskyj řekl, že ze zničených autobusů bylo zatím vyproštěno 15 mrtvých těl, deset dalších je stále ve vracích uvězněno. Těla jsou ohořelá k nepoznání, většinu z nich navíc exploze roztrhala. Mezi mrtvými jsou údajně ženy a děti.

V Doněcku dopadaly v noci na dnešek dělostřelecké granáty zejména na předměstí Makijivka. Poškozeno bylo několik obytných domů při výpadovce na Mariupol. Podle mluvčího Lysenka se silné exploze ozývaly od města Vuhledar ležícího na jihozápad od Doněcka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.