Úmrtí soudce Nejvyššího soudu USA zostřilo volební kampaň | E15.cz

Úmrtí soudce Nejvyššího soudu USA zostřilo volební kampaň

Nečekaným tématem předvolebních diskuzí uchazečů o prezidentský úřad se stalo křeslo soudce Nejvyššího soudu USA, jež v sobotu opustil Antonin Scalia.
Nečekaným tématem předvolebních diskuzí uchazečů o prezidentský úřad se stalo křeslo soudce Nejvyššího soudu USA, jež v sobotu opustil Antonin Scalia.
• 
ZDROJ: reuters

Marian Hronek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jen pár hodin poté, co byla v sobotu zveřejněna zpráva o smrti soudce Nejvyššího soudu USA Antonina Scalii, se začali ozývat uchazeči o prezidentskou funkci.

Zatímco demokratička Hillary Clintonová se omezila na stručné prohlášení, kde chválí zápal a nasazení katolického soudce a vyjadřuje svoji soustrast rodině, v táboře republikánů Scaliova smrt vyvolává spíše znepokojení ohledně jmenování jeho nástupce.

Otázka dne najednou zní: má nového soudce jmenovat ještě Barack Obama, nebo by to měl přenechat svému nástupci, o němž se rozhodne během několika měsíců? „Zdržovat, zdržovat, zdržovat!“ zní doporučení Donalda Trumpa ze sobotní předvolební debaty. Souhlasí s ním i Marco Rubio a Ted Cruz, stejně jako lídr republikánů v Senátu Mitch McConnell.

Podle New York Times byla Hillary Clintonová těmito návrhy republikánů natolik znechucena, že využila první příležitosti, aby je odsoudila jako odporující ústavě i historickým zvyklostem. „Je to nehoráznost, že se republikáni v Senátu i ve volebních týmech tak rychle odhodlali blokovat jmenování jakéhokoli Obamova kandidáta,“ sdělila. „Barack Obama je prezidentem až do ledna 2017. To je fakt, přátelé, ať se to republikánům líbí, nebo ne!“

Bílý dům dal najevo, že jmenování proběhne v „náležitém termínu“ a Obama se mu bude věnovat v pondělí v republikány ovládaném Senátu. Scaliův nástupce totiž bude hrát roli jazýčku na vahách mezi liberálními a konzervativními soudci. Jeho mandát je doživotní a ovlivní právní prostředí v USA po celou příští generaci.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video